Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W ubiegłą niedzielę zakończyliśmy okres wielkanocny, w którym celebrowaliśmy centralne wydarzenie chrześcijaństwa – śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który został posłany przez Ojca, a po swoim powrocie do Niego posłał wierzącym Ducha Świętego. Tydzień tym zakończeniu Liturgia jakby chciała przedstawić nam Autora dramatu zbawienia. Aby tego dokonać pozwala nam celebrować uroczystość Trójcy Świętej.

  Dzieło zbawienia nie jest bowiem dziełem ani samego Ojca, ani samego Syna, ani samego Ducha Świętego. Zbawienie, którego Bóg dokonał dla człowieka jest dziełem Trójcy, dziełem wspólnoty Osób, dziełem miłości, która Ich łączy. Ewangelia tego odsłania nieco z tych relacji, które są właściwe Bogu w słowach Jezusa:

  [Duch Święty]  Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego bierze i wam objawi (J 16,12-15)

  To co charakteryzuje te słowa Jezusa to fakt, że w Trójcy nie ma indywidualizmu, nie ma niczego prywatnego, niczego przywłaszczonego dla siebie. Duch otacza chwałą Jezusa, a więc nie żyje dla siebie, ale i Jezus nie żyje dla siebie bo pozwala Duchowi wziąć to co jezusowe i oznajmić to ludziom. Jezus z kolei ma to wszystko co jest Ojca, a może cieszyć się tym co ojcowskie, bo Ojciec nie przywłaszcza niczego dla siebie, ale znajduje radość w obdarowywaniu Syna.

  Życie, które w Trójcy Świętej jest dynamizmem, jest nim nie dlatego, że każdy zawłaszcza i walczy o swoją własność, ale dlatego, że każda z Boskich Osób dzieli się tym co posiada i tym Kim jest, a dzieląc się nie stawia żadnych! Ten dynamizm nieustannego obdarowywania i obfitości życia sprawił że Bóg zechciał podzielić się nim nie tylko w zamknięciu własnej boskości, ale także z ludźmi: pierwsze w dziele stworzenia, a gdy człowiek wyparł się logiki daru i przywłaszczył sobie otrzymane życie – Bóg ponownie obdarował człowieka życiem w dziele odkupienia!

  To właśnie w tym wewnętrznym życiu Boga, w pragnieniu obdarowywania się bez granic jest źródło i posłania Syna i jego śmierci oraz zmartwychwstania, i daru Ducha Świętego. Cała Pascha, cała historia zbawienia dokonała się i dokonuje się dlatego, że Bóg nie zamyka się w sobie, nie skupia się na sobie, ale znajduje radość w obdarowywaniu.

  Święto Trójcy Świętej jest zaproszeniem do tego, aby kontemplować i adorować Boga w tajemnicy Jego miłości. To jednak także okazja aby – poznając styl jego życia, otwierać się na Boski dar i upodabniać swoje życie do życia boskiego: nie dążąc do zawłaszczania coraz większych dóbr dla siebie i zamykania się w sobie, ale wręcz przeciwnie – do otwierania się na bliźniego w hojności obdarowania.

  Posted by ks. Sławek @ 20:35

Comments are closed.