Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Liturgia stawia przed nami dwie postawy wobec życia, wyrażone w obrazie dwóch sług. Proponuję kilka myśli do słów Jezusa. Pan stwierdza:

  A wy bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego pana, kiedy z uczty weselnej powróci, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze. Szczęśliwi owi słudzy, których pan zastanie czuwających, gdy nadejdzie. (…) Lecz jeśli sługa ów powie sobie w sercu: Mój pan się ociąga z powrotem, i zacznie bić sługi i służące, a przy tym jeść, pić i upijać się, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna; surowo go ukarze i wyznaczy mu miejsce z niewiernymi.

  Pan wskazuje postawę czuwania, jako właściwy styl życia chrześcijańskiego. Nie jest to tylko oczekiwanie na koniec czasu i ostateczne przyjście Jezusa. Czuwanie to postawa otwartości, gotowości, zgody na bycie zaskoczonym przez Pana. Dzięki takiej postawie życie staje się tajemnicą nawiedzenia Pana, tajemnicą nieustannego dialogu z Nim, odkrywaniem Jego Planu życia.

  Natomiast jeśli człowiek traci tą postawę czuwania, to traci także zdolność przeżywania prawdziwego życia. Wówczas jedyne co zostaje, to jeść, pić i walczyć o własną wygodę, bijąc współsługi. Wówczas życie nie jest już tajemnicą, przygodą, ale konsumowaniem i zużywaniem tego wspaniałego daru. Wówczas nie ma miejsca na tajemnicę, a jedyne co pozostaje to nuda i pustka.

  Pan, pragnąc ocalić nas przed taką postawą zaprasza do czuwania i nie mówi kiedy nadejdzie. Taka niewiedza jest błogosławiona, bo prowokuje do tego, aby czuwanie nie było jedynie postawą którą przyjmuje się w wyznaczonych godzinach, ale by stało się stylem całego życia.

  Pozwólmy się więc prowadzić życiu, pozwólmy aby Pan w wydarzeniach codzienności przychodził do nas, a w osobistej modlitwie prośmy o mądrość rozeznawania, rozpoznawania i zrozumienia Jego obecności.

   

  Posted by ks. Sławek @ 13:25

Comments are closed.