Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W pierwszą niedzielę listopada, w czasie, kiedy zwyczajowo pochylamy się nad grobami bliskich, Pan daje nam Ewangelię o życiu, o pełni życia! Na kanwie sporu z saduceuszami, Jezus stwierdza:

  A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa o krzewie, gdy Pana nazywa „Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba”. Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją». (Łk 20,34-38)

  Faktycznie i nam grozi brnięcie w szczegóły, rozumowe wyjaśnianie i dochodzenie do pozornych sprzeczności w sprawie życia wiecznego. Może w dzisiejszych czasach, bardziej niż w innych, zamknęliśmy granice życia tylko do tego co widzialne, dotykalne, doświadczalne. Nawet Boga próbujemy zamknąć w tym świecie i tak kształtować relację z Nim, jak gdyby horyzont doczesności wyznaczał granicę życia. Powodzenie, szacunek u innych, zdrowie…

  Tymczasem Jezus przypomina z mocą, że Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych, a umarli zmartwychwstają. Jezus nie wchodzi w szczegółowe wyjaśnienia tego czym owo życie zmartwychwstałych. Pan nie siłuje się na argumenty. On obwieszcza życie, które sięga poza wąskie granice ludzkiego rozumowania. Pan przypomina o tym wymiarze życia, który został zapomniany we współczesnym świecie. Bez niego jednak, życie nie jest pełne. Jest wręcz niezrozumiałe!

  Działanie Jezusa przypomina kogoś, kto obwieszcza nieuleczalnie choremu, że jest zdrowy. To jest sedno! Szczegółowe wyniki badań, analiza historii choroby ma znaczenie drugorzędne. W centrum jest fakt życia! Dzisiejszy świat bardziej przypomina jednak człowieka, który nie dowierzając lekarzowi sam próbuje zapoznać się z całą żmudną dokumentacją, wyłapać nieraz wszystkie niejasności, żeby na końcu stwierdzić, że może faktycznie jest zdrowy.

  Dziś Słowo zaprasza nas do tego, aby od ogólnego stwierdzenia: Umarli zmartwychwstają przejść do bardziej osobistego: ja zmartwychwstanę! Bóg jest Bogiem Abrahama, Izaaka i Jakuba, jest moim Bogiem! Ta więź z Żyjącym daje mi życie, którego śmierć nie zniweczy. Prośmy o odwagę przyjęcia tych nowych horyzontów życia, które wymykają się ludzkiej logice zalęknionego świata XXI wieku!

  Posted by ks. Sławek @ 22:49

Comments are closed.