Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Przedostatnia niedziela roku liturgicznego wprowadza nas temat czasów ostatecznych. Jezus do uczniów dumnych ze swojej świątyni mówi o tym, że nie pozostanie z niej kamień na kamieniu. Potem rozszerza swoją wizję końca mówiąc:

  Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie (Łk 21,5-19)

  Swoją długą mowę kończy jednak nadzieją ocalenia i życia dla tych, którzy trwają wiernie w jedności z Jezusem. Rezultatem dnia, który nadejdzie, dnia ostatecznego będzie zniszczenie pewnego porządku świata i blask życia który się objawi na ruinach nieprawości. Warto zdać sobie sprawę, że mowa Jezusa objawia bardo konkretną logikę, to logika paschalna! Jezus mówi o tym, że cały świat zostanie włączony w misterium paschalne Syna Bożego. Co to oznacza?

  Logika paschalna to logika przejścia ze śmierci do życia. W Jezusie zostało ukrzyżowane grzeszne ciało, św. Paweł powie, że w Jezusie został do krzyża przybity grzech, śmierć i cała nieprawość świata. To jednak nie jest koniec! On bowiem, ukrzyżowany w ludzkiej słabości powstał do życia mocą Ducha. To Duch daje życie, Duch: Pan i  Ożywiciel! Dlatego Jezus powstał z martwych do nowego życia, które nie ma końca. Taka logika, logika paschalna jest drogą, którą Bóg prowadzi dzieje świata.

  Dziś Jezus zapowiada zniszczenie starego porządku, porządku grzechu, przemocy. Nie jest to jednak zniszczenie, którego dokona Bóg. To naród przeciw narodowi powstanie, a świat zostanie zniszczony przez nieprawość człowieka, przez ludzi, którzy niszczą naturę, wykorzystują ją, zanieczyszczają, dla powiększania własnych zysków. Bogacąc się wprowadzają innych w głód. Wystarczy dodać do tego zamachy, terroryzm, wojny… W ten sposób człowiek krzyżuje świat, stworzenie Boga, tak jak ukrzyżował Syna Bożego.

  Bóg jest jednak większy i dlatego przygotowuje nowe niebo i nową ziemię, w których zamieszka sprawiedliwość. Ci, którzy przy Nim trwają żyją z obietnicy tego nowego świata. Konieczne jest jednak wzniesienie wzroku poza horyzont tego świata, aby otworzyć się na nowość, która nadchodzi. Świat się nie kończy, świat przeżywa swoją Paschę, a my z nim! Każdej niedzieli wyznajemy wiarę kończąc ją: wierzę w żywot wieczny. Tekst łaciński mówi konkretniej: wierzę w życie przyszłego świata.

  Nie tylko wyznajemy, ale już teraz przyjmujemy zadatek nowego życia – Zmartwychwstałego Pana! Prośmy więc Pana, aby otwierał horyzonty naszego serca i przymnażał nam wiary! Jesteśmy bowiem w samym sercu dramatu świata, jesteśmy aktorami na scenie tego wielkiego wydarzenia. Dla jednych życie i świat zmierzają ku końcowi. Dla chrześcijan nieustannie dokonuje się pascha świata, przejście przez śmierć i zniszczenie do nowego życia! Wszystko dopełni się wówczas, kiedy powróci Syn Człowieczy w chwale.

   

  Posted by ks. Sławek @ 22:46

Comments are closed.