Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Uroczystość Chrystusa Króla zamyka rok liturgiczny. W tym dniu Kościół wpatruje się w Tego, ku któremu wszystko zmierza, który u spełnienia świata stanie się Panem całego stworzenia. W liturgii tego dnia Słowo daje nam pewien zarys logiki królestwa Boga. W niej, Jezus na krzyżu słyszy słowa:

  «Jeśli Ty jesteś Królem żydowskim, wybaw sam siebie». Był także nad Nim napis w języku greckim, łacińskim i hebrajskim: «To jest Król żydowski»

  Choć Jezus jest nazywany królem żydowskim i żydzi wręcz prowokują Go do tego, aby tą królewskość udowodnił, to ich sposób myślenia jest czysto ludzki. Pragną oni króla, który swoją moc wykorzysta dla siebie, w swoim interesie, dla obrony siebie. Taka logika nie była czymś obcym w tamtym świecie, nie jest też obca dzisiaj. Sam Jezus mówił swoim uczniom, że wielcy tego świata i królowie dają odczuć swoją władzę i uciskają małych. Żyją więc logiką używania swojej władzy i autorytetu dla siebie.

  Tymczasem prawdziwe królowanie Pana objawia się w tym, że on nie stał się ciężarem dla swojego ludu, ale wręcz przeciwnie wziął na siebie ciężki krzyż człowieka. Prowokowany, aby sobie ulżyć nie zrezygnował z tej służby człowiekowi, która kosztowała Go życie. Nawet w dramatycznym momencie umierania był gotów ulżyć, przebaczając łotrowi. Królowanie Jezusa objawia więc całkowicie inną logikę: logikę miłości, odpowiedzialności i miłosierdzia.

  Na Eucharystii ten sam Pan przychodzi, aby objąć królowanie w naszym życiu. Nie pragnie jednak królować na sposób świata. On wydaje się za nas, wydaje się dla naszego zbawienia. To Król, który swoim tronem uczynił Krzyż; Krol który pozwala się krzyżować, aby objawić najpełniej swoją królewską godność nie w odwecie i obronie swoich praw, ale w darze przebaczenia.

  Warto sobie uświadomić, że w momencie chrztu każdy z nas otrzymał udział w godności królewskiej. W tym świetle warto też sobie zadać pytanie, czy wchodzimy w tą misję na wzór Jezusa, czy raczej bliżej nam do wejścia w logikę królewicza tego świata.

  Posted by ks. Sławek @ 22:57

Comments are closed.