Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Grudzień 2018
N P W Ś C P S
« Lis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 • W pierwszy dzień nowego roku i zarazem ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia Kościół stawa przed nami postać Maryi, celebrując uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. W ten sposób jakby nam chciał pokazać że pośród wielu noworocznych postanowień nie można zapomnieć o zadaniu podstawowym. Pierwszym powołaniem chrześcijanina jest bowiem to, aby w nim objawiło się życie Boga. Święty Paweł mówi: aby Chrystus ukształtował się w nas. Wszystko inne wypływa dopiero z tego, jest drugorzędne i wtórne wobec tego pierwszego powołania. Ewangelia stawia przed nami Maryję jako przykład tej, w której Chrystus ukształtował się najdoskonalej. Św. Łukasz zapisał:

  Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu (Łk 2,16-21).

  Sprawy, które Maryja zachowywała i rozważała to orędzie pasterzy i ich hołd oddany dziecięciu. Pasterze pierwsi otrzymali dobrą nowinę od aniołów i pobiegli z wiarą oddać pokłon dziecięciu i oznajmić Maryi i Józefowi co usłyszeli. Są oni więc obrazem ludzi w misji, świadków i głosicieli słowa. Po oznajmieniu dobrej nowiny dalej ruszyli pełni radości  i wielbili Boga za to co widzieli i słyszeli.

  W tym kontekście pierwszej misji pasterzy św. Łukasz opisuję tą pełną otwartości postawę Maryi, która przyjmuje i rozważa orędzie pasterzy. To właśnie krótkie zdanie stoi w samym centrum niedzielnej ewangelii, jakby miało nam pokazać to, w jaki sposób przyjąć głoszone słowo, aby Chrystus w nas się ukształtował: zachować, strzec słowa i rozważać jakiego znaczenia nabierają konkretne wydarzenia życia w jego świetle. Maryja rozważała słowo w sercu, miała dla niego miejsce w sercu, nie tylko wówczas kiedy pasterze przyszli z dobrą nowiną, ale już wówczas, kiedy Anioł zwiastował jej poczęcie Syna. To dlatego że miała dla słowa miejsce w sercu, Słowo mogło stać się w niej Ciałem – Synem.

  Kościół nieustannie realizuje misję pasterzy – głosi Ewangelię. W tym kontekście u początku roku Kościół stawia przed nami Bożą Rodzicielkę. W maryjnej postawie otwartości zaprasza nas, abyśmy za jej przykładem otwierali serca i robili miejsce dla Ewangelii. Tylko wówczas, kiedy słowo Boże będzie w nas żyło, będziemy mogli doświadczać błogosławieństwa, rozpromienionego oblicza Boga nad nami. Wówczas ten rok będzie rokiem łaski, w którym wydamy owoc we właściwym czasie.

  Posted by ks. Sławek @ 23:34

Comments are closed.