Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Wszystko co do tej pory zostało napisane było jakby wstępem, który ma pomóc lepiej nam zrozumieć sens pawłowej Ewangelii. Tydzień temu pisałem dlaczego Chrystus Ukrzyżowany jest głupstwem i zgorszeniem. Paweł jednak pisze, że ten sam Chrystus jest dla wierzących mocą i mądrością. Jeszcze raz przypomnę werset, który komentuję:

   My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan,  dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków, Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą. (1 Kor 1,23-24)

  Na czym więc polega ta moc i mądrośc? Aby to zrozumieć musimy wiedzieć, że Paweł patrzy na Chrystusa przez pryzmat Zmartwychwstania. Dla Pawła Ukrzyżowany jest tym, który żyje! To ten, który objawił mu się w drodze do Damaszku, który dał się poznać jako żyjący, którzy przeszedł przez śmierć. Tylko Zmartwychwstanie nadaje sens Krzyżowi: wiara w życie, które jest mocniejsze od śmierci.

  Paweł w wydarzeniu Krzyża odkrył całkowicie nowy sposób życia. Odkrył coś, co do tej pory było niemożliwe: w śmierci rodzi się życie. Można powiedzieć: tam gdzie człowiek jest bezradny i sięga dna, Bóg objawia swoją moc dając nowe życie. To życie, które człowiek odkrywa już nie jako własność, którą musi zachłannie bronić i walczyć o nie. Nowe życie, które jest darem – nieusannym darem; życie, które może dawać innym, a więc dzieki któremu prawdziwie może kochać.

  Dla Pawła Krzyż stał się więc źródłem mocy. Widząc oczyma serca Ukrzyżowanego, który zmartwychwtał, wiedział, że także dla niego nie ma sytuacji bez wyjścia. Wiedział, że nie musi już uciekać przed krzyżem, przed tym co trudne; nie musi się bać o siebie. Paweł bardzo konkretnie uczył się tego poprzez wydarzenia swojego życia (o tym napiszę następnym razem).

  To była cała mądrość Pawła. Wiedział, że jego życie nie polega już na tym, żeby być kimś wielkim, sławnym, szanowanym – bo to wszystko na pewno się skończy. Najpóźniej w momencie śmierci. Apostoł stał się więc wolny od tego wszystkiego, o co zabiegają nie znający Chrysusa. Jedyne czego pragnął to być z Chrystusem, razem z Nim żyć pełnią życia. A wiedział, że droga do tego wiedzie przez ukrzyżowenie własnego życia. W swoim życiu Paweł na trudne doświadczenia patrzył jak na szansę upodabniania się do Chrysusa.

  Ci, którzy nie poznali tej tajemnicy, żyją według swojej mądrości: wykorzystują wszelkie możliwe sposoby, aby uciec przed krzyżem. Wykorzystują cała swoją „moc” (wpływy, pieniądze, znajomości), aby ocalić siebie. Ale w ten sposób pokazują tylko swoją nieomoc wobec krzyża. W swoim życiu są „uciekinierami”, zalęknionymi, aby nie dotknęło ich nieszczęście.

  Paweł odkrywa przad nami nowy sposób życia – pełnego mocy i mądrości. To życie zaczyna się wówczas, kiedy człowiek uwierzy, że prawo przejścia „ze śmierci do życia”, które spełniło się w Jezusie, spełni się również w jego codzienności.

   

  Posted by ks. Sławek @ 19:42

1 Comment to Tajemnica Ewangelii (cz. 5) – Moc i mądrość