Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwana Świętem Trzech Króli, to dzień, w którym Kościół próbuje pogłębić tajemnicę przyjścia Boga na ziemię. Tym razem już nie pasterze z betlejemskiego pola, ale mędrcy ze wschodu podążają, aby spotkać Nowonarodzonego. Św. Mateusz decydujące spotkanie opisuje w ten sposób:

  A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. (Mt 2,1-11)

  Ewangelista łączy gwiazdę z Dziecięciem. To ona prowadzi mędrców do Jezusa. Kiedy ujrzeli gwiazdę, rozradowali się, a zaraz potem ujrzeli dziecię, oddając Mu pokłon. Związek między gwiazdą a Dziecięciem pokazuje pewną szczególną prawdę.

  Gwiazda Jezusa nie była jedyną na niebie. Już Abrahamowi Pan obiecał, że jego potomstwo będzie liczne jak gwiazdy na niebie, których nie mógł policzyć. Między tymi wszystkimi gwiazdami mędrcy potrafili odkryć tą jedną, która wyprowadziła ich z dalekiego kraju w poszukiwaniu zbawienia. Ich wędrówka za tą jedną spośród wielu gwiazd była wędrówką wiary, tak jak niegdyś była nią wędrówka Abrahama. Mędrcy nie mieli żadnego innego oparcia, jak tylko zaufanie, że za gwiazdą warto iść, nie wiedząc nawet dokąd ich prowadziła. Ufne podążanie za nią sprawiło, że na końcu rozradowali się, ujrzeli Dziecię, w którym rozpoznali Zbawiciela i oddali Mu pokłon. Dla nich wszystko się zmieniło, inną drogą wrócili do siebie. To wiara pozwoliła im odkryć tą jedną gwiazdę, za którą warto iść.

  Jedna gwiazda pośród całego gwieździstego nieba miała moc doprowadzić mędrców do zbawienia i w ten sposób stała się ona zapowiedzią czegoś większego. Jedna gwiazda pośród wielu gwiazd wskazuje na jednego Człowieka pośród wielu ludzi. Tak jak mędrcy wyruszyli za gwiazdą, tak wszyscy wierzący są wezwani aby wyruszyć i podążać z wiarą za jednym Człowiekiem – Jezusem Chrystusem. On dla wielu ginie w tłumie, jest bez znaczenia i szczególnego znaczenia (podobnie jak gwiazda przez innych niezauważona). Wielu wybiera inne gwiazdy, składając w nich swoje nadzieje: bogacze, celebryci są tymi, za którymi podąża świat. Kto jednak odważy się podążać za Dziecięciem, kto zgodzi się że w tym Człowieku ukryta jest prawda życia, ten odkryje zbawienie i doświadczy radości Mędrów.

  Droga wiary zaproponowana przez Mędrów nie jest drogą nadzwyczajną. U jej kresu nie było jakiejś wielkiej eksplozji nadzwyczajnych wydarzeń. Oni uradowali się, kiedy zobaczyli Dziecię! To Jemu oddali pokłon. Wiara chrześcijańska jest w pierwszym rzędzie wiarą, która spełnia się w codzienności, jest podążaniem za Bogiem-Człowiekiem, jest naśladowaniem Go w konkrecie osobistego życia. To człowieczeństwo Jezusa stało się narzędziem naszego zbawienia! Jego słowa i czyny, Jego radości i smutki, Jego praca, zmęczenie, miłość do człowieka, ostatecznie Jego posłuszeństwo aż po Krzyż doprowadziły Go do Zmartwychwstania. Podążać za Nim jak za gwiazdą to zgodzić się na to, że prostota naszego powszedniego życia może być miejscem objawienia się tajemnicy Boga!

  —–

  Warto się pytać w święto Objawienia za kim podążam w moim życiu. Kto jest tą gwiazdą, która mnie prowadzi? Kto jest moim punktem odniesienia? Czy pytam w moich decyzjach o to, co w takiej sytuacji zrobiłby Jezus czy może raczej zastanawiam się co pomyślą sobie inni? Te odpowiedzi mogą nam pomóc zbadać własne serce i zobaczyć, czy Objawienie Pana już się dokonało w moim sercu czy jeszcze żyję w mrocznym świecie bez Chrystusa.

  Posted by ks. Sławek @ 21:58

Comments are closed.