Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Wraz z niedzielną liturgią rozpoczniemy słuchanie Jezusowego Kazania na górze, którego będziemy uczestnikami przez najbliższych kilka tygodni. Pierwsza jego część to błogosławieństwa. Na ich zakończenie Jezus zwraca się bezpośrednio do swoich słuchaczy, słowami:

  Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie (Mt 5,1-12)

  Urągania, prześladowania, oszczerstwa należą do tej grupy doświadczeń, przed którymi człowiek z natury ucieka. One zresztą w jakiś sposób łączą się z pozostałymi błogosławieństwami, które w oczach świata uchodzą za postawę z góry skazaną na porażkę. Istotnie, życie, które Jezus proponuje, widziane tylko po ludzku jest nie do przyjęcia. Ale, paradoksalnie, dopóki człowiek nie zgodzi się na takie życie, jego pragnienie szczęścia pozostanie jedynie w sferze marzeń.

  To bowiem, co zabiera człowiekowi pokój serca i poczucie pełni życia to lęk. Jest to lęk przed niepowodzeniem, porażką, poniżeniem… można by dużo wymieniać. To ten lęk powoduje, że człowiek, ciągle niespokojny, szuka różnych środków zabezpieczeń przed klęską, ucieka od tego co jakkolwiek mu zagraża. Dopóki jednak wizja porażki krąży w pobliżu, poczucie szczęścia nie może osiągnąć pełni: ono zawsze będzie ograniczone marginesem lęku.

  Jezus pokazując urągania, prześladowania, oskarżenia i wszystkie inne niepowodzenia jako przestrzeń błogosławieństwa, proponuje coś całkowicie nowego! On nie upatruje szczęścia w klęsce samej w sobie. Czyni ją jednak tą przestrzenią, w której człowiek może doświadczyć, że można w życiu przegrać i żyć! To właśnie w tych doświadczeniach, przed którymi świat ucieka, tracąc tak wiele energii; w tych doświadczeniach, które człowieka ogołacają i wydają się niszczyć życie, można doświadczyć nowości ewangelii! Ona polega na odkryciu, że życie nie jest zdobyczą, ale jest darem! Jego źródłem nie jest ludzka zaradność i zdolność do obronienia go przed porażką. Wręcz przeciwnie: jest ono darowane z bezinteresownej miłości Ojca!

  To dlatego Jezus ogłasza błogosławieństwo, spełnienie i szczęście tym, którzy są cisi, ubodzy, prześladowani, pragnący sprawiedliwości. Właśnie tacy mogą doświadczyć prawdziwego pokoju i szczęścia.Oni bowiem nie muszą już niczego zabezpieczać, nie musza już przed niczym uciekać, nie muszą się niczego bać. Przegrani w oczach świata, czasami bardzo boleśnie, żyją z miłości Ojca i dlatego doświadczają pełni błogosławieństwa.

  Jezus jest pierwszym przegranym, który doświadcza błogosławieństwa pełni życia. W Eucharystii przychodzi do nas ze swoim Słowem, z darem Ducha Świętego, aby udzielać nam boskiego życia. Tylko Jego mocą i w zjednoczeniu z Nim możemy odkrywać to życie, które wyzwala z lęku: to życie, które wyzbyło się iluzji wielkości świata, a odkryło prawdziwą radość w doświadczeniu miłości objawionej kruchym.

   

  Posted by ks. Sławek @ 23:18

Comments are closed.