Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Wizja, nad którą pochylaliśmy się przez ostatnie tygodnie dobiegła końca. Wydarzenie biblijne jednak trwa. Teraz Bóg słowem wyjaśnia obraz, który przedstawił prorokowi. Zapisał on:

  I rzekł do mnie: «Synu człowieczy, kości te to cały dom Izraela. Oto mówią oni: „Wyschły kości nasze, minęła nadzieja nasza, już po nas”. Dlatego prorokuj i mów do nich: Tak mówi Pan Bóg: Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów, ludu mój, i wiodę was do kraju Izraela (Ez 37,11-12)

  Wyrocznia skierowana do proroka ma dwie części. Na początku Bóg sam przywołuje i streszcza sytuację, w której znalazł się Lud wybrany. Jego położenie jest dramatyczne, a lud sam lamentuje nad sobą. Wygnańcy odnajdują się w obrazie wyschniętych kości, czyli brak życia. Nie chodzi jednak o to, że Izraelici nie żyją, nie oddychają, nie jedzą i nie piją. To w czym się przejawia brak życia, to to, że nie ma nadziei, nie ma przyszłości, została tylko przeszłość. Nadzieja minęła. Właśnie dlatego dodają to dramatyczne: już po nas. Żyją, co prawda, ale jakby przeznaczeni na śmierć. A tekst hebrajski mówi jeszcze dosadniej: zostaliśmy ścięci, odcięci, rozerwani przez nas. Brak życia to jedno, a drugie, może jeszcze tragiczniejsze to to, że Izraelici wiedzą że sami to sobie zgotowali.

  W tym momencie Bóg daje odpowiedź, zaczynając od pewnego przełamania. Mówi dlatego. Właśnie dlatego, że lud nie ma nadziei, że lamentuje, jest poorany przez własny grzech. Właśnie dlatego, że jest rozrzucony po ziemi wygnania, jak kości po dolinie śmierci. Właśnie dlatego, że wszystko wydaje się skończone, Bóg daje nowe otwarcie! On nie daje swojej obietnicy dobrym i zasługującym na nią, ale tym umęczonym i zrezygnowanym.

  Bóg odpowiada w trzech aktach na trzy lamentacje Izraela. Po pierwsze, zapowiada otwarcie grobów, czyli tego miejsca, które zawiera zeschłe kości. Bóg zapowiada otwarcie, czyli nową nadzieję i nowe możliwości. To otwarcie grobów to jednak dopiero pierwszy etap! To w tym wielkim grobowcu rozbija, samotności, niewoli, On przywraca  do życia, aby lud był zdolny wyjść z grobu. Nie chodzi bowiem tylko o to, żeby do grobu weszło trochę świeżego powietrza, ale o to, żeby grób opuścić. Na końcu, tych odnowionych, pragnie prowadzić do ziemi obiecanej, do ich kraju, do kraju miodem i mlekiem płynącym.

  Bóg zapowiada całkowitą odnowę dla tych rozbitych, rozproszonych. On obiecuje nowy lud, nową wspólnotę życia w nowej ziemi obiecanej. To jeszcze nie koniec. Za tydzień zrobimy ostatni, podsumowujący krok.

  Posted by ks. Sławek @ 20:02

Comments are closed.