Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Grudzień 2018
N P W Ś C P S
« Lis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 • Dochodzimy do tego, co wieńczy całe proroctwo Ezechiela. Nawe więcej, słowa te pozwalają w nowym świetle zobaczyć wszystko co do tej pory mówił prorok. Ostatni element wyroczni Boga brzmi:

  Dlatego prorokuj i mów do nich: Tak mówi Pan Bóg: Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów, ludu mój, i wiodę was do kraju Izraela, i poznacie, że Ja jestem Pan, gdy wasze groby otworzę i z grobów was wydobędę, ludu mój. Udzielę wam mego ducha po to, byście ożyli, i powiodę was do kraju waszego, i poznacie, że Ja, Pan, to powiedziałem i wykonam (Ez 37,12-14)

  Pierwszą część tego tekstu omówiliśmy przed tygodniem. Teraz robimy kolejny krok, w którym Bóg wyjaśnia motyw swojego działania. To wszystko co czyni ostatecznie prowadzi do tego, aby Izrael poznał, że Bóg jest Panem. On sam mówi i poznacie, że Ja jestem Pan a potem dodaje i poznacie, że ja Pan, to powiedziałem i wykonam. Właśnie ten tekst prowadzi nas w głąb całego proroctwa i pokazuje dynamikę wiary w Boga.

  Obietnica ożywienia pobitych i rozproszonych, obietnica życia, obietnica Ducha oraz powrotu do swojej ziemi, nie są motywowane zasługami ludu. Nie są motywowane nawet ich modlitwami błagalnymi, bo tych nie ma! Lud, jedyne co robi, to lamentuje i biadoli. Bóg właśnie wobec tego bezradnego, skupionego na sobie ludu, daje obietnicę a zaraz potem dodaje, że właśnie przez jej spełnienie lud będzie mógł poznać prawdziwego Boga: Boga, który zbawia. Dzieło wyzwolenia i odnowienia, nie jest więc w swoim najgłębszym znaczeniu jedynie uczynieniem przysługi ludowi, ofiarowaniem pewnej ulgi i wybawienia. Jest to przede wszystkim dzieło objawienia się Boga! Przychodzi On do swojego ludu po to, aby się objawić.

  Wybawienie, to najgłębsze, którego lud potrzebuje, nie wyczerpuje się w powrocie do ziemi obiecanej. Zbawienie realizuje się w tym, że lud, poprzez spełnioną obietnicę daru nowego życia pozna Pana. Właśnie to poznanie Boga, odkrycie Jego obecności, Jego mocy jest tym czego człowiek potrzebuje i co daje zbawienie. Gdyby lud zatrzymał się tylko na tym, że z powrotem jest w swojej ziemi, pełen życia, ale nie rozpoznałby przez to działanie objawiającego się Boga, wszystko to byłoby bezużyteczne i krótkotrwałe.

  Idąc dalej, Bóg daje się poznać i objawia się nie w teorii, ale w konkretnej historii i w konkretnym momencie. Jego Słowo, a potem działanie sprawia, że może zostać rozpoznany. Samo Słowo, bez jego spełnienia byłoby niewystarczające. Samo dzieło, bez wyjaśnienia go poprzez Słowo, byłoby niezrozumiałe. Dlatego Bóg objawia się poprzez Słowo i czyn,  wydarzenie. Jedno połączone z drugim pozwala odkryć Działającego i poznać Pana. Owocem tego działania jest lud, który Go wielbi za to, co On uczynił.

  Lud Boży staje się więc widzialną przestrzenią działania Boga. Życie pobitych, rozproszonych, na nowo zebrane, zjednoczone, odnowione staje się żywym świadectwem skuteczności działania Boga. Konkretne życie wiary, gotowość parcia się na Bogu a nie na sobie, zgoda na Jego działanie sprawia, że nasze wspólnoty mogą stawać się zjednoczone i mogą być konkretnym miejscem, w którym doświadcza się skuteczności zbawienia. Wszystko bowiem prowadzi do tego, aby lud poznał Boga. To poznanie Boga, w Jego działaniu, sprawia że człowiek zostaje zbawiony i zaczyna żyć nową jakością życia. Istotnie, sam Jezus powiedział, że to jest życie wieczne, aby znali Ojca, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego On posłał (por J 17,26).

  Posted by ks. Sławek @ 21:32

Comments are closed.