Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Grudzień 2018
N P W Ś C P S
« Lis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 • Przeżywamy okres wielkanocny. To dobry czas, aby pochylić się nad tym, co znaczy zmartwychwstanie. Spróbuję rzucić przez najbliższe tygodni kila myśli, które w jakiś sposób mogą pomóc zrozumieć to centralne wydarzenie naszej wiary.

  Zmartwychwstanie jest przede wszystkim wydarzeniem eschatologicznym. Co to znaczy? Chrystus, kiedy powstał z martwych nie powrócił do ziemskiego życia, tak jak Łazarz czy inne wskrzeszone przez Niego osoby. Jego zmartwychwstanie jest czymś o wiele większym niż powrót do ziemskiego życia. To, że Jezus powstał z martwych oznacza, że rozpoczął życie w całkowicie nowej jakości, życie w pełni. Św. Paweł napisał, że Jezus powstawszy z martwych już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy i to w jakiś sposób oddaje nowość Jego życia.

  Jezus nie zmartwychwstał jednak tylko dla siebie. Jego zmartwychwstanie nie jest tylko czymś co już się dokonało, czymś z przeszłości. Jego zmartwychwstanie jest początkiem! Jezus zmartwychwstał jako pierwszy. On zapoczątkował proces zmartwychwstania całego stworzenia, rozpoczął proces powrotu do pełni życia całego stworzenia zniszczonego przez grzech.

  Zmartwychwstanie Jezusa ma więc wymiar wspólnotowy. On zmartwychwstał jako pierwszy ze wspólnoty wierzących aby otworzyć nam drogę do nowego życia. Istotnie, słowo otwarcie jest tym, które często charakteryzuje liturgię okresu wielkanocnego. Jezus otworzył nam drogę, otworzył nam przejście, otworzył nowy horyzont. Jego zmartwychwstanie jest więc pewną matrycą która wskazuje nam kierunek życia, nasze przeznaczenie.

  Musimy więc spojrzeć na zmartwychwstanie nie jako na coś już zakończonego, ale jak na wydarzenie trwające! Ono rozpoczęło się wraz z powstaniem z martwych Jezusa i dopełni się, kiedy cały świat dotrze tam, gdzie Chrystus nas uprzedził: kiedy cały świat odpocznie w uścisku żyjącego Ojca. Dlatego nie da się oczekiwać zmartwychwstania jedynie indywidualnie, tak jakby było ono zwycięstwem jakichś zawodów, gdzie wygrany jest tylko jeden. Zmartwychwstanie osiągnie swoją pełnie we wspólnocie, dlatego troska o zmartwychwstanie bliźniego jest czymś fundamentalnym. Tylko wspólnie możemy dojść do pełni!

  Posted by ks. Sławek @ 21:10

Comments are closed.