Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Ostatnie dwa tygodnie czasu paschalnego wprowadzają nas w klimat oczekiwania na dar Ducha Świętego. To właśnie w dniu Pięćdziesiątnicy dopełni się dzieło zbawienia. W niedzielnej ewangelii Jezus po raz pierwszy mówi o tym, który ma zostać dany:

  Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna (J 14,15-21)

  Obietnicę daru Ducha Świętego Jezus daje w szczególnym kontekście. Swoją mową nawiązuje do przymierza na Synaju, do wyjścia z Egiptu, do Ziemi Obiecanej. Zachowywanie przykazań, obecność Boga pośród swego ludu przywoływały Izraelitom ten szczególny czas, w którym Bóg dał swojemu ludowi przymierze, w którym związał się szczególnymi więzami miłości.

  Jezus nawiązuje do tamtego wydarzenia aby pokazać, że dar Ducha Świętego jest wypełnieniem tego, czego Izraelici mieli przedsmak. Dar Ducha Świętego jest prawdziwą obecnością Boga pośród ludu. Dar Ducha Świętego jest tym, co pozwala żyć w nowej ziemi obiecanej, ciesząc się owocami wzbudzanymi w niej przez Boga. To, do czego dąży obecność Ducha Świętego to jedność, komunia. Zjednoczenie Ojca, Syna i wierzących, bycie jednym w miłości, to cel ku któremu On prowadzi.

  Ducha Świętego przyjąć mogą jedynie ci, którzy miłują Jezusa i wypełniają Jego przykazania. Ten, kto żyje w mentalności świata nie widzi, nie zna i nie jest w stanie przyjąć Duch Świętego. Dążenia świata bowiem są całkowicie przeciwne, wrogie boskiej miłości. Obietnica Boga i Jego hojność z nadzieją oczekują ludzkiej otwartości. Zjednoczenie z Jezusem jest tym, co pozwala przyjąć Ducha Prawdy.

  W liturgii Pan daje nam siebie po to, abyśmy weszli w jedność z Nim, abyśmy weszli w to przymierze, które wypełnia się w darze Ducha Świętego i prowadzi do nowej ziemi obiecanej. On prowadzi na łono Ojca, aby tam odpocząć, aby nie być już sierotą na tym świecie. Przyjmijmy więc obietnicę i otwierajmy serca na Tego, który ma zostać posłany.

  Posted by ks. Sławek @ 13:43

Comments are closed.