Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Na zakończenie okresu wielkanocnego spójrzmy na jeszcze jeden element zmartwychwstania. To symbolika dni. Wyznając wiarę mówimy: trzeciego dnia zmartwychwstał. Kiedy czytamy ewangelie opisy mówią też o owym pierwszym dniu tygodnia. Mamy więc symboliczne liczby: pierwszy dzień, trzeci dzień, a tradycja dodała do tego ósmy dzień, jako ten, który następuje po siódmym dniu, po szabacie. Krótko zatrzymajmy się nad tymi symbolami.

  Przede wszystkim mówimy o trzecim dniu, poczynając od śmierci na krzyżu. Drugim dniem był szabat, czas złożenia do grobu, natomiast trzeci dzień objawił zmartwychwstanie. Ważne jest tutaj słowo objawić bo w tradycji biblijnej trzeci dzień był dniem objawiania się Boga. Zarówno w Starym Testamencie na Synaju, potem wobec proroków, Bóg objawiał się trzeciego dnia, a Nowym Testamencie Jezus objawił swoją chwałę trzeciego dnia w Kanie Galilejskiej. Zmartwychwstanie trzeciego dnia wpisuje się więc w tą symbolikę i mówi nam o objawieniu się Boga. Trzeciego dnia Bóg objawił się jako żyjący, który powstaje z martwych. Bóg objawił się jako Pan życia.

  Niedziela jest też pierwszym dniem. W tradycji żydowskiej szabat był siódmym dniem, w którym Bóg odpoczął po swoim stworzeniu. Szabat był więc dniem święta i odpoczynku i dlatego niewiasty poszły do grobu w pierwszy dzień tygodnia, pierwszy dzień po szabacie. Moglibyśmy powiedzieć, w taki nasz poniedziałek, rano. Ten pierwszy dzień stał okazał się dniem zmartwychwstania. Symbolika tego pierwszego dnia podpowiada, żeby wrócić do początku stworzenia. Pierwszego dnia Bóg stworzył światłość. Została ona jednak przyćmiona grzechem. Teraz, w Jezusie nowa światłość weszła na świat! Pierwszy dzień tygodnia, dzień zmartwychwstania jest pierwszym dniem nowego stworzenia. Bóg stwarza nową ziemię i nowe niebo, gdzie już nie będzie mroków śmierci. Wszystko zaczyna się od nowa, od zmartwychwstania. Pierwszy dzień tygodnia!

  I na koniec ósmy dzień. Ojcowie Kościoła mówili, że po siedmiu dniach stworzenia, po szabacie, rozpoczął się ósmy dzień, który nie ma końca. Nie ma końca, bo śmierć została pokonana! Zmartwychwstanie Jezusa zapowiada ten ósmy dzień wieczności. Ta ósemka wychyla nas więc ku nieskończoności życia z Panem. Gdy skończy się nasz siódmy dzień, dzień szabatu, dzień odpoczynku w grobie, wejdziemy w ósmy dzień tygodnia, w wieczną radość życia!

  Symbolika dni połączonych z wydarzeniem zmartwychwstania pogłębia znaczenie tego co się wydarzyło w Jezusie i czego oczekujemy. W najbliższą niedzielę, w niedzielę zesłania Ducha Świętego prośmy aby w Nim zostało nam dane głębsze zrozumienie tego, co jest fundamentem naszej wiary.

   

  Posted by ks. Sławek @ 19:17

Comments are closed.