Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Niedziela zesłania Ducha Świętego kończy okres wielkanocny. Dar Pocieszyciela doprowadza do pełni dzieło zbawienia, dokonane przez Chrystusa. Teraz boskie, zmartwychwstałe życie zostaje udzielone wierzącym. W Ewangelii św. Jan opisuje to boskie tchnienie, któremu potem towarzyszą słowa Jezusa:

  Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane (J 20,19-23)

  W  tych słowach Jezus zarysowuje misję, którą uczniowie mają wypełnić mocą Ducha. Jezus nie mówi długiego przemówienia, ale ogranicza się do tego, co najistotniejsze, co jest fundamentem i streszczeniem całej misji. Jest to misja odpuszczenia grzechów, misja przebaczenia.

  Aby lepiej zrozumieć tą misję, wróćmy do początku Ewangelii Jana. Tam Jan Chrzciciel Jezusa, na którego zstępuje Duch Święty, nazywa Barankiem Bożym. Prorok mówi: oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. W ten sposób zostaje określona ziemska działalność Jezusa: zgładzić, wziąć na siebie i ukrzyżować grzech świata. Jezus zgładził ten grzech, kiedy jak baranek dał się przybić do krzyża.

  Grzech, o którym mówi Jan to grzech pierwszych rodziców, grzech niewiary, pragnienie życia bez Boga, poza Bogiem i jak Bóg. Ten grzech spowodował, że człowiek stracił poznanie Boga, odszedł od Ojca, ale jedyne co osiągnął to tylko sierocą pustkę serca i śmierć. Jezus przyszedł na ziemię, aby zgładzić ten grzech, aby przywrócić poznanie Ojca, aby dać ludziom życie. On stał się tym Barankiem, który gładzi grzech i przywraca życie.

  W dniu zmartwychwstania, dając uczniom Ducha Świętego zarysowuje przed nimi tą samą misję: gładzić grzech świata, jak Baranek. Jezus daje im tego Ducha, którego sam przyjął, który prowadził Go podczas ziemskiej wędrówki, aż do momentu, kiedy został złożony w ofierze jak Baranek. On, Pan wyszedł z wieczernika aby przeżyć śmierć i zmartwychwstanie, na odpuszczenie grzechów.

  Teraz Duch Święty został dany Kościołowi i wszystkim wierzącym. Został nam dany po to, abyśmy wyszli z zamkniętego wieczernika i spełniali misję Baranka: misję przebaczenia i gładzenia grzechu świata. Tylko w ten sposób świat może poznać Ojca i wrócić w Jego ojcowskie ramiona.

  .

  Posted by ks. Sławek @ 09:06

Comments are closed.