Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Uroczystość Bożego Ciała jest dniem, w którym Kościół pochyla się nad tajemnicą Eucharystii. Upamiętnia ona cud eucharystyczny z XIII wieku. Pierwszym słowem, które wprowadza nas w ten dzień jest nakaz Pana z Księgi Powtórzonego Prawa:

  Pamiętaj! (Pwt 8,2)

  To słowo przewija się przez całą liturgię i w jakiś sposób charakteryzuje Eucharystię. am Jezus nakazał uczniom, aby czynili to na Jego Pamiątkę. Dlatego pochylmy się dzisiaj nad znaczeniem tej pamięci. Liturgia w pewnym sensie powstała po to aby człowiek pamiętał. Bóg, który działał w dziejach Izraela nakazał celebrować im Paschę, aby nie zapomnieli o niej.

  Wiedząc, że w obliczu niebezpieczeństw, prób i kryzysów człowiek zapomina o Bożej mocy i Bożej opiece, Bóg nakazałaby człowiek, poprzez ryt, uobecniał to co się wydarzyło raz na zawsze. Izraelici celebrowali więc Paschę, aby nie zapominali o tym, że Pan jest. z nimi i objawił się w historii ich narodu. Taka celebracja nie była tylko wspomnieniem przeszłości, ale była jej uobecnieniem. Ten, kto uczestniczył w celebracji, brał udział w samym wydarzeniu zbawczym!

  Jezus, opierając się na tej tradycji, celebrując ostatnią wieczerzę, jako zapowiedź swojej męki i zmartwychwstania, polecił uczniom czynić to na Jego pamiątkę. Przede wszystkim ta Pamiątka Pana miała pomóc uczniom w tym, aby nie zapomnieli, że Pan umarł i zmartwychwstał. Wiedząc, że uczniowie pośród prób życia będą kuszeni, aby zapomnieć o dziele Pana, będą kuszeni aby zbawiać się po swojemu, po ludzku, On zostawił swoją Pamiątkę. Ponadto Pan pragnął, aby w sposób mistyczny wszyscy ludzie wszyscy czasów mogli stać się uczestnikami tego, co dokonało się 2000 lat temu w Jerozolimie.

  Od tego czasu Kościół nieprzerwanie celebruje Eucharystię na Jego Pamiątkę. To Eucharystia jako Pamiątka Pana za każdym razem czyni nas uczestnikami Paschy Pana i może stawać się fundamentem naszych decyzji, naszego życia. Celebrujemy bowiem po to, aby pamiętać. Pamiętamy aby wierzyć. Wierzymy aby żyć wiarą w moc Pana, w nadziei na ostatecznie zbawienie.

  Posted by ks. Sławek @ 17:30

Comments are closed.