Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Dzisiaj po raz trzeci i ostatni słuchamy mowy Jezusa w przypowieściach. Po tym jak Pan mówił o ziarnie i siewcy, potem o chwaście, teraz stawia przed nami dwa kolejne obrazy: skarbu w polu oraz kupca pereł. To co je łączy to szalona decyzja obu. Mateusz zanotował, że kiedy jeden i drugi znalazł to co cenne:

  … poszedł, sprzedał co miał i nabył (Mt 13,44-52)

  Istotne jest to, że królestwo Boże Pan porównuje w pierwszej przypowieści do skarbu, który warty jest tego, aby sprzedać wszystko i nabyć pole, w którym skarb ten jest ukryty. W drugiej natomiast królestwo niebieskie porównane jest do kupca, który gotów jest na taki sam krok. On, znalazłszy perłę poszedł sprzedać wszystko, aby ją nabyć.

  Te dwie przypowieści muszą być czytane razem bo tylko tak pokazują nam prawdziwą logikę królestwa Bożego. W pierwszej z nich widzimy że królestwo Boże, niczym skarb, warte jest tego, aby wszystko poświęcić i posiąść je. W drugiej natomiast widzimy, że to królestwo Boże, czyli sam Chrystus, gotów jest oddać wszystko i posiąść drogocenną perłę ludzkości. W ten sposób objawia się ta cudowna logika miłości bezwarunkowej. Bóg nie tylko chce być kochany w ten sposób, ale On pierwszy, jak kupiec sprzedaje wszystko, aby odkupić człowieka.

  Wejść do królestwa Bożego może tylko ten, kto gotów jest na takie życie, kto gotów jest na szaleństwo miłości, kto tej miłości daje się pociągnąć. Inaczej można jedynie dużo mówić o wartości bożego życia, można kalkulować wartość skarbu, oglądać pole, nawet po nim chodzić. Dopóki jednak brak decyzji: wszystko za wszystko, królestwo Boże pozostaje tylko jakimś przeczuciem znanym z opowiadań.

  W Eucharystii, pod prostotą znaków, niczym w polu ukryty jest ten drogocenny skarb Bożej miłości. Już tutaj wiec potrzebna jest pierwsza decyzja: zostawić świat, swoje sprawy, wyłączyć telefon i wejść całym sercem w to co się dokonuje. Tym skarbem jest boski kupiec, który oddaje całe swoje życie aby jeszcze raz, na nowo nabyć nas sobie na własność, aby uczynić na swoją drogocenną perłą. Pozwólmy Mu się pociągnąć więzami miłości, abyśmy mogli naprawdę ucieszyć się z odnalezionego zbawienia.

  Posted by ks. Sławek @ 21:07

Comments are closed.