Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Tydzień temu Pan wezwał swoich uczniów do tego, aby wziąć krzyż i iść za Nim. Dzisiaj Słowo wprowadza nas w głąb tego wezwania i pokazuje nam że droga za Jezusem nie jest drogą indywidualizmu. Dlatego Pan mówi:

  Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata (Mt 18,15-20)

  Zeszłotygodniowy dwumian idź-weź krzyż, dzisiaj nabiera nowego znaczenia idź-upomnij brata. Istotnie, brat może być krzyżem, relacja z drugim człowiekiem może być tym, od czego uciekamy dla zachowania swojego życia, czyli świętego spokoju. Sprzyja temu logika świata ze swoimi hasłami: bądź tolerancyjny, drugi jest wolny, on wie co robi, nie mieszaj się w jego życie… można by tak wymieniać. Pod płaszczykiem tych haseł jest jednak ukryte co, co papież Franciszek nazywa globalizacją obojętności. To wirus Kaina, który na pytanie o Abla odpowiedział: czy jestem stróżem brata mego? Innymi słowy: a co mnie obchodzi mój brat?

  Jezus tymczasem wzywa nas do tego, aby przezwyciężyć tego wirusa. Pan wzywa nas aby stracić swoje życie, swój święty spokój, swoją beztroskę. Owocem tego jest bowiem tylko pustka i samotność. Prawdziwe życie zaczyna się wówczas, gdy zaryzykujemy siebie, gdy podejmiemy odpowiedzialność, troskę o bliźniego. Jezu jest pierwszym, który podjął tą drogę i zapłacił za to swoim życiem.

  Dzisiaj Pan wzywa nas do tego, aby iść Jego drogą. W Eucharystii daje nam siebie i mówi, aby czynić to co On czynił, na Jego pamiątkę. Pomyślmy więc o tych relacjach, które czekają na pierwszy krok i prośmy Zmartwychwstałego, abyśmy Jego mocą mogli ten krok uczynić. Przekonać brata o tym co złe, z miłością, pozyskać go. Tak zaczyna się nowe życie, a braterska relacja, która zdawała się przekleństwem może stać się chwalebnym krzyżem życia.

  Posted by ks. Sławek @ 09:36

Comments are closed.