Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Nasilające się spory Jezusa z faryzeuszami prowadzą do kolejnej dyskusji. Tym razem chcą oni Go podłapać w słowie, aby mieć o co Go oskarżyć. Właśnie w takim celu stawiają pytanie:

  Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie? (Mt 22,15-21)

  Pytanie, które zadają faryzeusze nie dotyczy tylko podatku. Istotą swoją sięga ono o wiele głębiej i pokazuje to, co kryje się w ich sercu. Kwestia, którą podnoszą zwierzchnicy Żydów dotyczy relacji narodu do okupanta. Pytając o podatek, szukają odpowiedzi na to czy mają uznać okupanta czy się przeciwko niemu zbuntować. Idąc jeszcze dalej, próbują wprowadzić Jezusa w pułapkę stawiając przed Nim dwojaką możliwość: walka o naród – bunt przeciw okupantowi czy raczej zdrada narodu i uległość wobec okupanta? Obydwie odpowiedzi są pewną pułapką, bo nie dają możliwości pojednania tych dwóch światów: narodu i cezara. Dla nich wszystko jest czarno-białe.

  Jezus w swojej odpowiedzi pokazuje, że to co dla faryzeuszów jest przeciwieństwem w oczach Boga może znaleźć pojednanie. Dla Jezusa cezar nie jest przeciwnikiem Boga, to nie ten sam poziom relacji. Bóg jest o wiele większy, jest ponad światem i nikt nie miałby władzy, gdyby nie została mu ona dana z góry, jak sam Jezus powie Piłatowi. Bóg jest Panem nie tylko jednego narodu, ale Panem świata i Panem historii, która się toczy.  Władcy, nawet jeśli okupują lud Boga, nie są zagrożeniem dla Najwyższego. Wręcz przeciwnie, mogą być oni narzędziem w Jego ręku.

  Jezus jedna te światy, odpowiadając aby cezarowi oddać to do niego należy, a Bogu to co boskie. Ostatecznie Jezus będzie pierwszym, który odda Bogu to co od Boga pochodzi. Pan odda Mu swoje życie, aż do końca, składając Je w ręce Ojca na krzyżu. Ostatecznie ten akt miłości dokona się przez ludzi cezara, przez Piłata, który wyda wyrok, żołnierzy, którzy Go ukrzyżują. Jezus swoim życiem objawi jak niesprawiedliwą władzę przemienić w narzędzie miłości, która niesie zbawienie.

  W Panu dokonuje się więc pojednanie wszystkiego, co dla człowieka jest przeciwieństwem. Takie pojednanie jest możliwe tylko mocą miłości i zaufania Ojcu, który jest ponad wszystkim i działa przez wszystkich i we wszystkich. W zjednoczeniu z Nim bądźmy narzędziami takiego pojednania w świecie.

  Posted by ks. Sławek @ 21:00

Comments are closed.