Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W pierwszą niedzielę adwentową liturgia wprowadzała nas w klimat tęsknoty i wyczekiwania. Dzisiejsza liturgia to w pewien sposób odpowiedź na tamto wołanie. Oto Bóg kieruje do swojego ludu orędzie pocieszenia, obwieszcza swoje przyjście i wzywa do przygotowania drogi dla Niego. Wszystko dokonuje się na pustyni: na pustyni woła głos, na pustyni człowiek jest wezwany do przygotowania drogi. Jan Chrzciciel, człowiek pustyni zapowiada Tego który jest blisko tymi słowami:

  idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, on zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym (Mk 1,1-9)

  To co charakterystyczne dla Jezusa i co go odróżnia od Jana to fakt, że ma moc chrzcić Duchem Świętym. To Duch jest prawdziwą wodą w którą człowiek może zanurzyć się na pustyni swojego życia. To On jest Panem i Ożywicielem, On unosił się nad wodami w momencie stwarzania ogrodu rajskiego, On osłonił Maryję w momencie zwiastowania aby począł się w Niej Ten, który jest nowym stworzeniem. Teraz Jan na pustyni zapowiada Jezusa, który będzie prawdziwym źródłem Ducha Świętego.

  Jezus jako dawca Ducha Świętego jest tym, który sprawia życie na pustyni świata. On ma moc na nowo wprowadzić człowieka do prawdziwego raju, którym jest łono Ojca, odpocznienie w Jego miłości. Jezus przychodzi po to, aby zanurzyć człowieka w życiu Bożym. Cały ten rok liturgiczny, który się rozpoczyna jest jakąś próbą odkrywania tego, że Duch daje życie, a prawdziwy chrześcijanin to ten, który daje się Duchowi prowadzić w Kościele.

  Liturgia jest pierwszą przestrzenią działania Ducha Świętego. To On uświęca chleb i wino aby stały się Ciałem i Krwią Jezusa. Łaciński tekst używa wprost określenia „uświęć rosą Ducha Świętego ten chleb i wino”. To Jego rosa czyni z Chleba Ciało, z wina Krew. Działanie Ducha Świętego w liturgii idzie dalej, czyniąc jedność z rozproszonych. To w liturgii przychodzi Ten, który posyła Ducha i chrzci Duchem. W niej przychodzi ten mocniejszy od Jana. Miejmy jednak odwagę wyjść na pustynię, zmierzyć się z nią, usłyszeć orędzie zbawienia i przyjąć Życie.

  Posted by ks. Sławek @ 22:43

Comments are closed.