Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Grudzień 2018
N P W Ś C P S
« Lis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 • W ostatnią niedzielę adwentu w tym roku liturgia stawia przed nami scenę zwiastowania. W kontekście całej liturgii słowa uderza dynamika tajemnicy wcielenia. Św. Łukasz już od pierwszego słowa pokazuje kto prowadzi całe to wydarzenie. Ewangelista zapisał:

  Bóg posłał anioła do dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef z rodu Dawida (Łk 1,26)

  Wszystko zaczyna się od Boga. To On posyła Anioła, to Jego Duch osłoni Maryję, to Jego Syn poczyna się w Jej łonie. Od Niego pochodzi nie tylko inicjatywa, ale cały rozwój wydarzeń. To co może uczynić człowiek to tylko zmieszać się w obliczu tak wielkiego daru i ostatecznie zgodzić się na to, aby Bóg mógł spełnić to co objawia. Dla Niego nie ma bowiem nic niemożliwego. Dla Niego, nie dla człowieka.

  Ta postawa Boga jest spełnieniem tego, co zapowiedział Dawidowi. To nie człowiek zbuduje dom Bogu, to nie człowiek zatroszczy się o Boga. To Bóg zatroszczy się o człowieka. Zatroszczy się tak bardzo, że sam stanie się człowiekiem! Ludzka logika podpowiada aby wszystko przygotować na święta, aby wszystko ułożyć według własnych schematów – być może takich jak zawsze, aby wszystko sobie po ludzku poukładać i czekać aż Bóg przyjdzie we wskazane przez nas miejsce i we właściwej dla nas porze. Tymczasem Jego logika jest inna!

  Ten ostatni dzień adwentu to jakby kulminacyjny moment i kulminacyjne objawienie tego, do czego Bóg przygotowywał nas przez ostatnie tygodnie. Jeśli był to czas obietnic ze strony Boga, to w konsekwencji także czas oczekiwania ze strony człowieka. Teraz, w scenie zwiastowania rozjaśnia się dlaczego Bóg uczy nas czekać. Czyni to, bo czekanie uczy nas właściwej relacji z Nim. Oczekiwanie uczy nas tego, że w życiu wiary inicjatywa jest nie po stronie człowieka, ale Boga. To Bóg wybiera czas, Bóg wybiera miejsce, Bóg wybiera sposób działania. Ta Jego inicjatywa zawsze będzie zaskakująca, będzie przekraczać ludzkie myślenie.

  Ostatecznie jednak musimy się na to zgodzić, bo tylko On może dać nam tą pełnię życia, która przekracza nasze ciasne wyobrażenia.

  Posted by ks. Sławek @ 23:03

Comments are closed.