Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Grudzień 2018
N P W Ś C P S
« Lis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 • Niedziela po Bożym Narodzeniu stawia w centrum Świętą Rodzinę, w której narodził się Zbawiciel świata. Ta mała wspólnota osób jest w jakiś sposób wzorem dla każdej rodziny, która z Maryi, Józefa i Jezusa może czerpać inspirację do przeżywania swojego powołania. W tym roku liturgia tego dnia przywołuje wydarzenie ofiarowania Jezusa w świątyni. Całe wydarzenie Łukasz podsumowuje w ten sposób:

  A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta Nazaret (Łk 2,22-40)

  To co charakterystyczne w tym opisie to akcent jaki ewangelista kładzie na poddanie się Prawu Bożemu. Aż czterokrotnie przypomina, zarówno na początku jak i na końcu ewangelii że wszystko dokonało się zgodnie z Prawem, według przepisu Prawa i tak jak jest zapisane w Prawie. Ta relacja do Prawa ma więc duże znaczenie w całej scenie.

  Prawo, o którym wspomina Łukasz to nie zbiór abstrakcyjnych reguł i zasad. Prawo to jest objawieniem miłującej woli Boga, jest drogowskazem, który Pan dał swojemu ludowi. Konkretnie, Prawo ofiarowania pierworodnego syna miało przypominać Izraelitom że to Bóg wybawił ich z niewoli egipskiej, zabijając pierworodnych Egipcjan a ocalając Izraelitów. Poddanie się Prawu było więc nie tylko jakimś rytem do spełnienia, ale było przede wszystkim wyrazem wiary, uznania tego, że jeden jest Pan, który zbawia.

  Święta rodzina swoim posłuszeństwem wobec Prawa wyraża wiec wiarę, że to Bóg jest tym, który prowadzi jej dzieje. Jest to ten sam Bóg, który objawił się Abrahamowi, który dał mu syna i od początku związał się z nim przymierzem. Bóg, któremu poddają się Józef i Maryja wraz z Dziecięciem to Bóg życia. Oni, choć nie rozumieją wszystkiego co się wydarza w ich rodzinie, to jednak z ufnością to przyjmują, pamiętając o wierności Boga i będąc otwartymi na Jego plan.

  Dzisiaj wpatrując się w świętą rodzinę warto uświadomić sobie, że ten sam Bóg Abrahama, Józefa i Maryi prowadzi dzieje każdej rodziny. To łączy ludzi sakramentalnym węzłem. On daje życie, a czasami w jakimś tajemniczym planie prowadzi rodziny przez doświadczenie braku potomstwa. To On jest gwarantem jedności małżeństw i rodzin. Istotne jest jednak, aby odkrywać Jego wolę, poddać się jej i nie próbować jakiejś prób układania sobie wszystkiego po swojemu. Wówczas rodzina staje się miejscem objawienia Boga i w konsekwencji zbawienia domowników.

  Posted by ks. Sławek @ 21:17

Comments are closed.