Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Objawienie Pańskie ma się tak do Bożego Narodzenia, jak Pięćdziesiątnica do Wielkanocy. Tak jak zesłanie Ducha Świętego „detonuje” całą moc zmartwychwstania i rozprzestrzenia ją w Kościele, tak tajemnica objawienia Chrystusa jest „detonacją” ładunku miłości Boga, która ukazała się w ukryciu betlejemskiej szopy.  Finał wędrówki mędrców Mateusz relacjonuje w ten sposób:

  Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon (Mt 2,1-12)

  Mędrcy ze wschodu są uosobieniem mądrości ludzkiego serca. Jest to mądrość poszukująca. To mądrość, która ma odwagę wyjść poza swój świat, zaryzykować, pójść za jakimś nieznanym światłem, które ostatecznie nie wiadomo dokąd prowadzi. Prawdziwa mądrość ma odwagę zanegować to co do tej pory wydawało się pewnikiem, kiedy zderza się z całkowicie nowym światłem prawdy, które przychodzi „z góry”. Ostatecznie mądrość ludzkiego serca jest tak pokorna, że pozwala im oddać pokłon i upaść na twarz przed Dziecięciem.

  Taka mądrość serca jest czymś  całkowicie innym niż dumne i niewzruszone, nieraz uparte trwanie we własnych schematach myślenia. Współczesny człowiek pretenduje do miana posiadacza mądrości, bycia wyznacznikiem wszystkiego, posiadania recepty na każdy problem. Ostatecznie taka postawa to tylko karykatura ludzkiego serca. Kiedy brak w człowieku gotowości wyjścia poza swoje schematy, kiedy brak pokornego padnięcia na twarz przed tajemnicą Boga, a także człowieka, mądrość może być tylko jakąś karykaturą powierzchownego patrzenia na świat.

  Odkąd Bóg objawił się w świecie, nasze życie nie jest już tylko zbiorem wydarzeń, nie jest już ono tylko sumą widzialnych i doświadczalnych faktów. Dzięki obecności Boga, życie człowieka staje się tajemnicą, przed którą trzeba upaść na twarz i zgodzić się na ograniczoność własnego poznania. Myśli Boże nie są ludzkimi, Jego sięgają o wiele dalej. Tylko gorliwość, odwaga i pokora mędrców pozwala w pozorach odkryć bożą obecność, odkryć tajemnicę objawioną w Dziecięciu.

  Posted by ks. Sławek @ 20:17

Comments are closed.