Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Tuż po objawieniu się Jezusa mędrcom w postaci Dziecięcia, liturgia prowadzi nas nad wody Jordanu, byśmy mogli stać się uczestnikami wydarzenia chrztu Jezusa. Marek zapisuje bardzo zwięźle to wydarzenie:

  W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie (Mk 1,7-11)

  Kontekst liturgiczny tego wydarzenia wskazuje na wodę, w której dokonał się chrzest. Już w pierwszym czytaniu Bóg woła przez proroka: Przyjdźcie do wody! Także św. Jan podkreśla że woda wraz z krwią i Duchem dają świadectwo. Woda ma więc zasadnicze znaczenie dla tego wydarzenia. W proroctwie Izajasza znak wody wskazuje na obfitość czasów mesjańskich. To ona jest w stanie nasycić człowieka, który nieustannie, po omacku, szuka swojego spełnienia.

  Człowiek jednak po ludzku nie ufa prostocie wody. Ludzkie przekonanie podpowiada aby prawdziwego spełnienia szukać w bogactwie, karierze, układach… aby się lansować i budować sobie swoje imię. Woda tymczasem jest miejscem, w które trzeba wejść nago, bez masek, bez tuszowania prawdy. W perspektywie wody szaty, stroje i bogactwa, mogą tylko zaszkodzić, ograniczyć ruchy, wręcz prowadzić do zatonięcia. Tak woła psalmista: wybaw mnie Boże bo woda mi sięga po szyję, ugrzązłem w błotnej topieli (Ps 69,2). Dla człowieka „obładowanego” tym co ma zaspokoić jego życie, woda jest raczej miejscem ogołocenia niż zbawienia.

  Tymczasem Jezus idzie do wody, do rzeki Jordanu, aby tam dać się zanurzyć i aby tą wodę uczynić autentycznym źródłem zbawienia. Wody, które po ludzku topią człowieka, dzięki obecności Jezusa stają się wodami zbawienia. Źródło zbawienia zaczyna bić tam, gdzie w mętnych wodach życia pojawia się Syn Boży. Wówczas otwiera się niebo i nastaje początek czasów mesjańskich.

  Liturgia zaprasza nas abyśmy przyszli do wody, abyśmy się w niej zanurzyli, abyśmy w mętnej wodzie naszego życia otworzyli się na obecność Tego, który pragnie do niej wejść. To miłość Pana sprawia, że wody stają się źródłami zbawienia, a upokorzenie i ogołocenie, początkiem nowego życia. Wówczas człowiek odkrywa, że prostota wody faktycznie wystarcza, aby nasycić najgłębsze pragnienie serca.

  Posted by ks. Sławek @ 18:00

Comments are closed.