Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • W drugą niedzielę Wielkiego Postu słuchamy ewangelicznego opisu wydarzenia przemienienia Jezusa na górze. W tym roku liturgia przeżywamy to wydarzenie w kluczu przymierza, które jest główną treścią wielkopostnej wędrówki. W tym kontekście słowem centralnym jest słowo wypowiedziane przez głos z nieba:

  To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie (Mk 9,2-11)

  Polecenie, które usłyszeli uczniowie wskazuje im postawę, która jest właściwa dla człowieka, który wchodzi w przymierze z Bogiem. Jest to postawa otwartości, gotowości przyjmowania tego, co daje Pan. Taką postawą wykazał się Abraham, kiedy został wezwany do tego, aby ofiarować swojego syna, nie pytał, nie kombinował, nie szukał ludzkich rozwiązań, ale po prostu słuchał i był posłuszny. W ten sposób dał przestrzeń Bogu, który zobowiązał się udzielić mu błogosławieństwa – dlatego, że usłuchał Jego głosu.

  Polecenie do tego, aby słuchać Syna pada w momencie, w którym Piotr daje propozycję budowy namiotów. Marek zauważa, że nawet nie wiedział co mówi, tak był przestraszony. W ten sposób Piotr demaskuje postawę człowieka XXI wieku, który najchętniej by gadał, proponował Bogu rozwiązania, wykazywał się własną inicjatywą. W czasie dzisiejszej dyktatury hałasu mało jest chętnych do słuchania, wszyscy chcą mówić, gadać. I nawet nie ma znaczenia czy to gadanie ma sens: ważne aby nie milczeć.

  Żyjemy w świecie, w którym człowiek nie chce słuchać i nie potrafi słuchać. Dzieje się tak bo słuchać to dać drugiemu przestrzeń w swoim sercu, w swoim życiu. Słuchać to odsunąć się na bok, zostawić swoje sprawy i postawić w centrum uwagi bliźniego: zainteresować się nim. Dzisiejsza kultura natomiast promuje postawę zainteresowania sobą, postawienie siebie w centrum. Najważniejsze jest być zauważonym, komentowanym, podziwianym. Sukces odnosi ten, kto mocniej i głośniej krzyczy. Dlatego tak łatwo wchodzić nam w postawę Piotra.

  Pan wzywa nas jednak, aby w tym Wielkim Poście zacząć słuchać: aby znaleźć przestrzeń ciszy, przestrzeń na słuchanie. Może ascezą, którą warto podjąć jest właśnie pójście na przekór tego świata i wejście w przestrzeń ciszy, aby słuchać. Mniej radia, telewizji, internetu, a więcej ciszy i słuchania. Słuchania Syna. To jest postawa, której Bóg potrzebuje, aby odnowić w nas swoje przymierze.

  Posted by ks. Sławek @ 16:45

Comments are closed.