Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Wczoraj nieco wprowadziłem w ten Wielki Post i zaproponowałem pewien „klucz” do głębszego i bardziej bogatego odczytania tego czasu. Dziś kilka słów na temat wskazanego już wczoraj tekstu biblijnego. Przypomnę, to Słowo, które Bóg kieruje do swojego ludu przez proroka Ozeasza:

  …zdobna w swe kolczyki i naszyjniki biegała za swymi kochankami, a o Mnie zapomniała. Dlatego chcę ją przynęcić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić jej do serca. Oddam jej znowu winnice, dolinę Akor uczynię bramą nadziei – i będzie Mi tam uległa jak za dni swej młodości, gdy wychodziła z egipskiego kraju. I stanie się w owym dniu – wyrocznia Pana – że nazwie Mnie: Mąż mój, a już nie powie: Mój Baal. (Oz 2,15-18)

  To słowo wskazuje z jednej strony na cały dramat Boga, z drugiej zaś na jego miłość. O tej miłości wczoraj przypomniała nam też liturgia środy popielcowej. Prorok Joel mówił bowiem o zazdrosnej miłości Boga do swojego ludu. To z miłości Pan Bóg daje nam ten czas Wielkiego Postu. Z jednej strony ofiaruje go nam, a z drugiej zaprasza, żebyśmy go przyjęli, żebyśmy nie zmarnowali tego czasu.

  Co znaczy przyjąć dar Wielkiego Postu? Przede wszystkim pozwolić się wyprowadzić na pustynię, a może nawet więcej – przyjąć zaproszenie Boga i sememu tam wyjść. Tą pustynia możemy uczynić każdy wieczór czy poranek. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, może być to także czas wyjazdu czy powrotu do pracy/szkoły. Chodzi o jedno – być sam na sam z Bogiem: bez radia, telefonu, telewizora, internetu… Tutaj konieczny jest konkret! Znajdź już dzisiaj swój rytm pustyni.

  On wyprowadza nas na pustynię, pragnie tego, bo nie rezygnuje z nas, nie rezygnuje z żadnego człowieka. Jeśli che mówić do naszego serca, to po to, aby na nowo (a może po raz pierwszy w życiu) zafascynować nas sobą, aby rozpaliła się nasze serce. I o ile Bóg o to zabiega, o ile on chce nas uwieźć, przynęcić na pustynię, to bardziej niż On potrzebujemy tego my! To my potrzebujemy tej pustyni, tego głosu, który z Boskiego Serca kieruje się ku sercu naszemu. Bez tej miłosnej relacji jesteśmy skazani na albo na suchą, rytualną religijność, albo na oddawanie swojego serca bóstwom tego świata – ciągle zmęczeni i wypaleni nauką, pracą, poszukiwaniem siebie… Pytaj siebie, co dzisiaj jest w twoim sercu najważniejsze? Bez czego dziś wydaje ci się, że nie możesz żyć? Językiem Boga: jakim kochankom oddałeś(aś) swoje serce?

  Bóg uwodząc nas i prowadząc na pustynię chce uwolnić nasze serce od tego wszystkiego, chce abyśmy nabrali dystansu, bo przecież to wszystko nie jest tak ważne jak nam się zdaje, jak próbuje nam wmówić demon. Jednak ta wolność, doświadczenie tej miłości wiąże się z trudem. Pustynia bowiem to nie pałac. To miejsce, gdzie o życie trzeba walczyć, gdzie trzeba się nieraz trudzić. To miejsce, gdzie nie można być pewnym siebie, zbyt pewnym…To wszystko, choć wydaje się czymś niepotrzebnym ma jeden cel: we własnej kruchości i niemocy, we własnej nieporadności człowiek może znaleźć oparcie w Panu, może stawać się Jemu uległy, może odkrywać Jego wierną i troskliwą miłość. Jeśli obawiasz się pustyni, boisz się zostawić czegoś, niech to będzie przedmiotem twojego dialogu z Bogiem. On pomoże ci wyjść, aby mówić do twojego serca!

  Kto nie pozwoli się uwieźć, kto nie pozwoli się wyprowadzić na pustynię, nie zaryzykuje – fakt, będzie żył wygodnie. Nie będzie mu brakować wody, ani jedzenia (post), nie odczuje braku komputera, telewizji, facebooka, nie poczuje pustki itp. Ale nie pozna co znaczy być prowadzonym przez Niepoznanego. Nie doświadczy łaski radości i pokoju serca pośród zmagania, nigdy nie zafascynuje się Żyjącym i Żywym Bogiem. Po prostu, zmarnuje kolejny Wielki Post. Proś o odwagę i hojność, o to by nie rozminąć się z Panem.

  Dlatego nie bój się! Wielkodusznie poszukaj swojej pustyni, oddaj trochę swojego życia Bogu!

  Posted by ks. Sławek @ 15:27

Comments are closed.