Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

luty 2024
N P W Ś C P S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829  
 • Zmartwychwstanie Pana to początek! To co dokonało się raz w historii rozpoczęło nową erę ludzkości. Natomiast coroczne celebrowanie tego wydarzenia ma nam pomóc w tym, aby w nas dokonywał się ten nowy początek, to prawdziwe przejście od starego do nowego życia. Słowo, którego słuchamy w tą niedzielę jest opowieść o uczniach, którzy udają się do grobu. Uważna lektura ewangelii pokazuje, że cel ich wędrówki ma znaczenie. Zwroty grób, do grobu, od grobu, do wnętrza grobu nieustannie wracają do tego miejsca. Wszystko kręci się wokół grobu i tam też dokonuje się początek wiary. Jan stwierdza:

  Piotr wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył (J 20,1-10)

  Obaj byli w grobie, obaj patrzyli, tylko o Janie tekst mówi, że uwierzył. Patrzenie Piotra w tekście greckim wyrażone jest przez czasownik theoreo. Mówi on o pewnym patrzeniu analitycznym, łączeniu faktów, poznaniu teoretycznym, umysłowym. Aktywność Jana jest wyrażona czasownikiem eiden, co odnosi się bardziej do doświadczenia, głębokiego wejścia w samą istotę rzeczy. W ten sposób autor natchniony podpowiada nam w jaki sposób wejść w doświadczenie zmartwychwstania. To jest fakt, który wymyka się zwykłemu poznaniu analitycznemu. Zmartwychwstanie przekracza ludzką logikę. Ono idzie o krok dalej.

  Dla Jana wszystko rozpoczyna się na nowo, kiedy wszedł do grobu i nie „teoretyzował” tylko dał się pociągnąć doświadczeniu i Słowu. Jedno, w połączeniu z drugim doprowadziło go do wiary i sprawiło, że dla niego to był naprawdę pierwszy dzień. Dzień nowego początku. Liturgia zaprasza nas, abyśmy wraz z Janem dali się pociągnąć Słowu i weszli w wiarę, która jest widzeniem i wraz z nim mieli udział w radości paschalnej.

   

  Posted by ks. Sławek @ 16:35

1 Comment to Niedziela zmartwychwstania – Dwa sposoby patrzenia

 • Szczęść Boże. Dziękuję za Słowo. Uświadomiłam sobie, że w codziennym patrzeniu analitycznym mogę nie zauważyć pociągnięcia ku doświadczeniu i Słowu.
  Pozdrawiam i życzę sił do przepowiadania Słowa.