Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Powrót Jezusa do swojego miasta po uzdrowieniu kobiecy cierpiącej na krwotok i wskrzeszeniu córki Jaira był wydarzeniem. Kiedy wszedł do synagogi i zaczął nauczać, wielu było zdziwionych i zachwyconych jego nauczaniem. Ostateczny wniosek był jednak dramatyczny:

  I powątpiewali o Nim (Mk 6,1-6)

  Powątpiewanie to delikatne słowo w tym momencie. Tekst grecki używa czasownika skandalidzo który oznacza obrażać się, gorszyć się. Czytając tą relację w kontekście całego wydarzenia widzimy, że powodem tego zgorszenia były nie tyle cuda i nauka Jezusa, ile fakt, że był zbyt bliski dla własnych ziomków. Znali jego rodzinę, widzieli jak się wychowywał. Można by powiedzieć, że Bóg zgorszył ludzi, stając się im zbyt bliski. Woleliby Boga odległego, tajemniczego, tymczasem tajemnica wcielenia się Boga stała się powodem zgorszenia.

  O ile samo przesłanie Ewangelii jest już powodem do skandali to tym mocniejsze musi być wyznanie św. Pawła z drugiego czytania. I powątpiewali o Nim.Paweł w swojej relacji do Boga chciał być doskonały, bez skazy. Jego perfekcjonizm zderzył się jednak z upokarzającą słabością, przez co trzykrotnie prosił Boga o to, żeby go wyzwolił od tego przekleństwa, które go policzkuje. Trzykrotnie Paweł szukał swojej relacji z Bogiem na poziomie własnej doskonałości. Dopiero słowo objawienia zmieniło całkowicie perspektywę jego patrzenia.

  Jezus nie uwolnił Pawła od jego słabości, ale objawił mu, że ta słabość ma sens zbawczy. W niej może doświadczać mocy Boga, a zarazem sam może trwać w pokorze. Liturgia prowadzi nas więc od Ewangelii prostoty Nazaretu do pawłowej Ewangelii kruchości. Bóg gotów jest objawiać się w ludzkiej kruchości, słabości, może do tego wykorzystywać nawet oścień grzechu!

  Ta Ewangelia kruchości wprowadziła Apostoła w całkowicie nowe doświadczenie Boga: „będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa”. Paweł w tym momencie zostaje wyzwolony z największego zniewolenia: osobistego perfekcjonizmu duchowego. Jako słaby grzesznik może stać przed Bogiem ufając że to od Boga pochodzi łaska zbawienia, która nie jest owocem ludzkich zasług. Ewangelia kruchości zmienia perspektywę apostolskiego życia.

  To słowo celebrowanie w liturgii zaprasza nas do tego, abyśmy pokonali w sobie mentalność ziomków Jezusa, mentalność ciasnych horyzontów wiary i z otwartymi sercami w radość Ewangelii kruchości.

  Posted by ks. Sławek @ 13:25

Comments are closed.