Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Choć niedzielna Ewangelia jest bardzo krótka, to jednak każde jej zdanie niesie niesamowitą treść. Ja chciałbym odczytać ją w kluczu naszej wielkopostnej wędrówki. W środę i czwartek zapraszałem do tego, aby wyjść na pustynię, aby dać się przynęcić Bogu. Jutro zaś usłyszymy:

  Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. Żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś Mu usługiwali.

  Jezus jest więc pierwszym człowiekiem, który dał się wyprowadzić na pustynię, aby słuchać. Oryginał grecki powie nawet, że został wyrzucony przez Ducha na pustynię. Tam był doświadczany przez Boga. On więc jako pierwszy przeżył to wszystko, czego człowiek sam z siebie nie chce przeżywać, czego człowiek się boi.

  Pustynia budzi bowiem lęk. Na niej ujawnia się cała kruchość człowieka, z jego serca wychodzą wszystkie demony, człowiek poznaje prawdę o swojej niewystarczalności, poznaje prawdę, że nie jest Bogiem, że jego życie nie zależy tylko od niego. Po grzechu pierworodnym człowiek żyje w „wygodnym fałszu”, że sobie w życiu poradzi sam, że wszystko zależy od niego. Dlatego boi się konfrontacji z prawdą, w której wyszłoby na jaw, że jego życie nie zależy od niego samego, że ono zależy od Boga.

  Jednak od czasu, kiedy Jezus dał się wyrzucić na pustynię, może stać się ona miejscem spotkania! To na niej Oblubieniec może spotkać się z Oblubienicą. To tam, w czasie tego Wielkiego Postu On czeka na spotkanie, tam można doświadczyć, że Aniołowie usługują nie tylko Oblubieńcowi, ale także Oblubienicy. W tej pustce i trudzie pustyni , można doświadczyć pociągającą obecność Pana.

  Posted by ks. Sławek @ 17:51

Comments are closed.