Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Grudzień 2020
N P W Ś C P S
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W dzisiejszej Ewangelii nie chodzi o samą służbę. Nawet jeśli ta postawa wychodzi na pierwszy plan, to nie ona jest istotą. Jezus idzie głębiej i zanim powie uczniom jaki powinien być kształt życia chrześcijanina, robi coś istotnego:

  Gdy dziesięciu to usłyszało, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich (Mk 10,35-45)

  Oburzenie uczniów wynikało z tego z zazdrości. Wobec Jakuba i Jana, którzy wymarzyli sobie miejsce przy tronie chwały Pana, reszta zaczęła im zazdrościć i tak zrodził się podział. Ten podział dobrze pokazuje do czego prowadzi życie starego człowieka, życie po grzechu pierworodnym, życie z dala od Boga. Jednym słowem, takie życie prowadzi do walki o wpływy, szukania własnej chwały, ustawiania się po swojemu.

  Jezus jednak, zanim odsłoni inny styl życia, przywołuje uczniów do siebie. W tej prostej czynności jest ukryta cała istota Jezusowego przesłania. Nie chodzi tutaj bowiem tylko o fizyczne przywołanie, ale o wejście w bliższą relację. Chodzi o komunię, jedność z Nim! Cały problem szukania próżnej chwały rodzi się z odejścia od Boga, od Jezusa. Pogoń za władza rodzi się w sercu wówczas, kiedy brak doświadczenia bliskości i miłości Boga. Wtedy też pojawiają się podziały.

  Jezus przywołując do siebie, zaprasza uczniów aby nie tylko byli z Nim w jakiś platonicznej, bliżej nieokreślonej relacji. On objawi się jako sługa, który przyszedł dać swoje życie. Zbliżyć się do Niego, to wejść w taką postawę. W taki sposób zostaje odwrócona perspektywa: wezwanie do służby to nie jakiś narzucony z góry nakaz, wymóg pobożności czy doskonałości. Wezwanie do służby jest konsekwencją przyjścia do Jezusa, bycia w komunii z Nim, pragnienia naśladowania Go.

  Autor Listu do Hebrajczyków zaprasza nas, abyśmy z ufnością przybliżyli się do tronu łaski, w Eucharystii czynimy to poprzez komunię. Niech to zjednoczenie z Panem czyni nas zdolnymi abyśmy żyli tak jak On, który przyszedł aby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu. W taki sposób przyjmujemy antidotum na wszelkie oburzenie, pragnienie ludzkiej chwały i władzy.

  Posted by ks. Sławek @ 21:53

Comments are closed.