Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Kwiecień 2019
N P W Ś C P S
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • W pierwszy dzień tygodnia, dzień zmartwychwtania jestśmy zapraszani przez Słowo Boże aby uczyć się wiary, która zmienia życie.  Słowo, które w niedzielnej Ewangelii pada chyba najczęściej to grób. Św. Jan relacjonuje krótko:

   wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. (J 20,8)

  Grób wydaje się być miejscem śmierci, mroku. Po ludzku w grobie wszystko się kończy. To jak ściana, której nie da się przekroczyć. Ani pieniądz, ani wiedza, ani siła, ani sława nie jest w stanie zwyciężyć prawdy o grobie, o bezradności i kruchości człowieka.

  Świat ma jedno rozwiązanie:  jeśli nia da się zwyciężyć, pokazać swojej mocy –lepiej uciec i ocalić choć trochę z siebie samego. I tak ludzie uciekają od wszystkiego co jest zbyt trudne, zbyt mroczne, a czego symbolem jest grób. Nikt oczywiście się do tego nie przyznaje. Dzięki inteligencji jesteśmy w stanie stworzyć setki wymowek aby nie stanąć oko w oko ze swoją bezradnością: nie mam czasu, źle się czuję, mam ważniejsze rzeczy na głowie…

  Kościół jednak otwiera przed nami nową perspektywę, którą otrzymał od Zmartwychwstałego. Dziś jesteśmy zapraszani, aby postawic siebie w miejscu tego bezimiennego ucznia, który za Piotrem wchodzi do grobu. Wszedł, ujrzał i uwierzył.

  Wejść do grobu, to zmierzyć  się z tym co najbardziej mroczne w życiu, zmierzyć się z tym, co po ludzku wydaje się nie do rozwiązania i czego naturalnie się obawiamy. Tylko ten, kto wejdzie do grobu, kto nie ucieknie, ale wejdzie w mroczne, trudne wydarzenia swojego życia, zobaczy ze zdziwieniem, że ten grób nie kryje już śmierci. Zobaczy, że tam jest początek życia nowego! To właśnie wtedy rodzi się wiara, która przemienia życia. Wiara, która jest darem Zmartwychwstałego.

  Posted by ks. Sławek @ 23:40

Comments are closed.