Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Kwiecień 2019
N P W Ś C P S
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • Czwarta niedziela wielkanocna zwana jest niedzielą Dobrego Pasterza. Słowo w tym dniu zachęca nas, aby w tym dniu odwrócić wzrok od siebie, od swoich spraw i spojrzeć na Tego, za którym idziemy. On sam niejako przedstawia się nam mówiąc o sobie w ten sposób:

  Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają (J 10,11-13)

  Jezus rysuje przed nami obraz Dobrego Pasterza. Główną Jego cechą jest to, że jest gotów dać swoje życie za owce. Ten zwrot, oddać życie, usłyszymy wielokrotnie podczas Ewangelii. Jezus kładzie taki nacisk na to oddawanie życia, bo to jedyna rzecz, która odróżnia Pasterza od najemnika. Pasterz jest gotów stracić swoje życie, aby ocalić życie owiec. Najemnik woli ocalić siebie, nawet za cenę owiec. To są dwie całkowicie różne postawy: ocalić siebie albo ocalić owce. Dwie postawy i dwa światy.

  Pierwszy z nich to owczarnia Pasterza. On przez swoją śmierć i zmartwychwstanie swoim życiem zaświadczył o miłości do owiec, o swojej trosce, o gotowości oddawania życia. Każda Eucharystia jest przypomnieniem tego wydarzenia: „Dobry Pasterz oddaje życie za owce – to jest Ciało moje za was wydane”. Podążanie za takim Pasterzem daje poczucie pewności podczas nieraz trudnej codzienności. Pozwala doświadczać tego, o czym mówi Psalmista: „Pan jest moim Pasterzem; choćbym przechodził ciemną doliną zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną” (por Ps 23).

  Z drugiej strony, poza Jezusem, poza Jego owczarnią pozostaje zawsze świat najemników. Tych, którzy mogą wyglądać jak pasterze; mogą obiecywać troskę o owce i zielone pastwiska.Mogą autentycznie troszczyć się… ale tylko do momentu, kiedy będzie to w ich interesie. Najemnik nigdy nie będzie ryzykował siebie i swojego życia. Jedyne życie, które zaryzykuje to życie owiec. Stąd świat bez Pasterza będzie zawsze rodził niepewność, konieczność zdania się na siebie samego, a w ostateczności lęk o własne życie.

  Niedziela ta rozpoczyna także tydzień modlitw o powołania, stąd proszę was, abyście pamiętali w modlitwie za powołanych i za kapłanów. Módlcie się za nas, abyśmy coraz bardziej upodabniali się do Pasterza, abyśmy coraz bardziej jednoczyli się z Jezusem i byli gotowi dawać swoje życie, nie biorąc wzoru z najemników tego świata. Niech ta niedziela uczy nas wszystkich podążać za Jedynym Pasterzem. On nie ucieka w obliczu wilków. On na każdej Eucharystii przekonuje nas, że nasze życie cenne jest w Jego oczach. Troszczmy się o to, abyśmy nie dali się zwieźć i nie zaczęli ufać najemnikom bardziej niż Pasterzowi.

  Posted by ks. Sławek @ 16:53

Comments are closed.