Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W najbliższą niedzielę Kościół świętować będzie uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. To wydarzenie kończy okres czterdziestu dni, w których Zmartwychwstały ukazywał się swoim uczniom. I chociaż wydarzenie to niesie wiele treści, Ewangelia wg św. Marka, którą usłyszymy w niedzielę jest bardzo powściągliwa s słowach. Relacjonuje on:

  Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. (Mk 16,19)

  Niebo, o którym pisze Marek nie oznacza pewnej przestrzeni kosmicznej,  pewnego odległego miejsca, jakiegoś mieszkania, w którym jest Bóg. Choć nasze myślenie w taki sposób próbuje to sobie wyobrażać, to jednak musimy spojrzeć na niebo w innych kategoriach. Niebo to nie miejsce, ale przede wszystkim jakość życia, która właściwa jest samemu Bogu. Niebo jest najbardziej intensywnym sposobem przeżywania swojego istnienia, jest nieustannym spełnieniem i ciągłym doświadczaniem szczęśliwości.

  Niebo, czyli pełnia życia, którą posiada Bóg jest tak wielka, że nie pragnie On niczego dla siebie. Jedynym pragnieniem Boga jest obdarowywanie swoim boskim życiem, dzielenie się wszystkim co ma. Jezus, który z ludzkim ciałem wszedł do nieba otworzył ludziom drogę do uczestnictwa w tym boskim życiu. W ten sposób stworzył człowiekowi całkowicie nowe możliwości: życie życiem Boga, uczestnictwo w Jego nieśmiertelności, w Jego wolności od lęku o siebie i gotowości obdarowywania, która przynosi szczęście.

  Tej nowej jakości życia nie da się opisać, można jej jednak doświadczyć. Bóg udziela jej człowiekowi poprzez sakramenty Przede wszystkim w Eucharystii, dzięki Słowu Bożemu i Ciału Pana możemy czerpać z tej pełni, którą jest On sam. Dzięki temu możemy już tutaj doświadczać nieba: inaczej mówiąc – całkowicie nowego sposobu życia, który jest właściwy Bogu. To życie, które daje prawdziwą wolność od lęku o siebie, prawdziwą gotowość dawania swojego życia bliźnim, a przy tym wszystkim doświadczenie spełnienia.

  Niebo nie jest gdzieś daleko i wysoko. Ono staje się dla Ciebie dostępne na Eucharystii. Możesz doświadczać nieba (czyli boskiego życia) w swojej codzienności, pośród trudów i radości. Bóg zrobił wszystko co mógł, aby ci je dać. Możesz jednak dalej żyć tylko po ludzku: ciągle szukając bez rezultatu spełnienia w tym co tylko ziemskie. To czy przyjmiesz niebiańską ofertę, to już twoja decyzja.

  Posted by ks. Sławek @ 16:16

3 komentarze to Wniebowstąpienie Pańskie: Nowa jakość, nowe możliwości

 • Nie wiedziałam, że można doświadczać nieba podczas ziemskiego życia, ciekawe… spróbuję 😉

 • A czy niebem dla duszy nie jest życie z czystym sercem? Wtedy nic nie jest straszne, nasze ciało nie jest w stanie nami rządzić! Myślę, że życie zgodne z Bogiem to początek nieba na ziemi. Wybór należy do nas…

 • Dodam dwie rzeczy:
  pierwsza, to dzisiejsza Ewangelia. Jezus w niej mówi: „To jest życie wieczne, aby znali Ciebie, Jedynego i Prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa” (J 17,3). Życie wieczne – inaczej niebo – to relacja z Jezusem.Jeśli ktoś autentycznie jest z Nim, to wówczas ani choroba, ani samotność, ani śmierć… nic nie jest w stanie nas odłączyć od Niego, zabrać tej „pełni”, którą mamy. Wówczas nic nie może nam już „zepsuć” życia, mamy zawsze pokój serca – nawet w cierpieniu, a to jest niebo.

  Druga rzecz to serce. Mówi się pospolicie „czyste serce”, ale trzeba to doprecyzować. Nasze serce nie jest przybrudzone, aby je oczyścić. Ludzkie serce jest zranione, dlatego Jezus obiecał nam nowe serca. Niestety jako ludzie wstydzimy się przyznać do naszych ran, ukrywamy je i mówimy: „nie dotykaj, poradzę sobie sam”, a wówczas wiążemy Mu ręce. Tylko wtedy jeśli przyznajemy się do swojej rany, jeśli jesteśmy gotowi prosić o pomoc, zaczyna się „transplantacja serca”. Otrzymujemy Jego serca, a z nim Jego życie. Niebo.