Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Uroczystość zesłania Ducha Świętego nie jest tylko zakończeniem Okresu Wielkanocnego. To wydarzenie dotyczy nas wszystkich, może nawet bardziej niż nam się wydaje. Chodzi w nim bowiem o coś więcej niż tylko jakieś wspomnienie czy tradycję; tu chodzi o życie. Jan Ewangelista rysuje przed nami obraz spotkania Zmartwychwstałego z uczniami:

  Jezus rzekł do swoich uczniów: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam.
  Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! (J 20,21-22)

  Żeby lepiej zrozumieć to słowo wróćmy na chwilę do obrazu stworzenia człowieka. Tam Bóg biorąc proch ziemi tchnął w niego tchnienie życia i stał się człowiek istotą żyjącą (Rdz 2,7). Człowiek jednak przez swoje nieposłuszeństwo Bogu zaparł się tego ducha i stał się istotą śmiertelną. Tutaj mieści się całe sedno dramatu ludzkiego. Ten, który był stworzony do życia (i który życia pragnie) stał się śmiertelny.

  Jako stworzony do życia człowiek  jednak nie chce godzić się tą prawdą o swojej śmiertelności. Dlatego ciągle szuka wszystkiego, co mogłoby go utwierdzić w przekonaniu, że nie tylko będzie żył, ale życie to będzie na pewnym poziomie. I tak śmiertelny, a pragnący życia jest gotów słuchać tych, którzy obiecują życie. Gotów jest słuchać reklam, polityków, gotów jest gromadzić bogactwa, zastawiać dom coraz to nowymi przedmiotami, które tylko przez krótki czas dają radość. Ostatecznie jednak wszystko to zawodzi.: bo życia nie może dać to co nieożywione.

  Dopiero zrozumienie tej sytuacji człowieka otwiera nas na to czym jest zesłanie Ducha Świętego. Jezus tchnął na apostołów i udzielił im swojego Ducha. Udzielił Apostołom Ducha Ożywiciela; Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych. To tchnienie Ducha jest nowym stworzeniem, nowym początkiem. Od tego momentu wszystko zaczyna się na nowo! Bóg daje człowiekowi Ducha, którego wyparł się w raju przez swoje nieposłuszeństwo.

  Ten, kto przyjmuje Ducha Świętego, kto pragnie być Nim nasycony zaczyna odkrywać nowy rodzaj życia. To życie Boga dane człowiekowi. Życie, które już się nie kończy. Fakt, przejdzie przez bramy śmierci, ale nie będzie miało końca. Bo – jak pisze św. Paweł –  jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa Jezusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha (Rz 8,11).

  Życie mocą Ducha Świętego całkowicie zmienia więc swoją perspektywę, a wobec tego również to co w życiu ziemskim było ważne, w perspektywie wieczności schodzi na dalszy plan. Wobec zesłania Ducha Świętego granica między życiem a śmiercią przesuwa się w inne miejsce. Nie jest nią już ustanie funkcji życiowych organizmu. Granicą między życiem a śmiercią staje się dar Ducha Świętego! Kto otwiera się na Jego Obecność już nosi w sobie życie wieczne, którego nawet śmierć nie może zniszczyć. Kto z Niego rezygnuje, kto żyje w grzechu – pozostaje istotą śmiertelną i trwa w śmierci, choć jego ciało i umysł zdają się żyć.  A to jest już bardzo niebezpieczne.

  Posted by ks. Sławek @ 11:16

Comments are closed.