Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Kiedy pewnego razu zrobiłem wśród młodzieży ankietę o to, czego najbardziej się boją, najczęściej chyba powtarzającą się odpowiedzią była samotność. Istotnie jest ona jakimś znakiem czasu. Same możliwości komunikacyjne  (choć same w sobie niesamowite) nie są w stanie usunąć tego lęku. Jezus, który zna lęki kryjące się w ludzkim sercu daje nam Słowo, które wychodzi naprzeciw ludzkiej samotności.

  Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. (Mt 28,19)

  W słowie tym Jezus ukazuje Boga – Wspólnotę. Ojca, Syna i Ducha Świętego. Bóg nie tylko mówi o sobie że jest wspólnotą. On objawia tą swoją naturę we współdziałaniu: Syn tak bardzo ukochał Ojca, że niczego nie przywłaszczył dla siebie, ale oddał w Jego ręce swoje życie. Ojciec nie pozwolił, aby Syn pozostał w grobie, aby śmierć podzieliła ich jedność i mocą Ducha Świętego przywrócił Synowi życie.

  To dzieło zbawienia odsłania nieco z dynamiki boskiego życia. W Trójcy żadna z Osób nie żyje dla siebie. Oddają się one wzajemnie sobie w całkowitym darze i równocześnie przyjmują się jako dar. Żadna z Osób boskich nie ma niczego dla siebie, ale wszystko mają wspólne. Ta więź miłości jest tak mocna, że nawet śmierć nie była w stanie jej rozłączyć. W Bogu nie ma myślenia o sobie, nie ma żadnej kalkulacji, pytania: co ja będę z tego miał? W Bogu nie ma też samotności.

  Bóg jednak nie tylko objawił siebie człowiekowi, uczynił o wiele więcej. Zapragnął włączyć człowieka do tej Wspólnoty. Stąd polecenie Jezusa: nauczajcie i udzielajcie chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Chrzest (z grec. zanurzenie) jest zanurzeniem w życiu Boga, jest włączeniem w tą wspólnotę, w cały ten sposób życia. To zaproszenie do jedności z Bogiem, zaproszenie do wspólnoty z Nim jest jedyną odpowiedzią na samotność człowieka.

  I choć sakramentalnie jesteśmy ochrzczeni w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, choć jesteśmy włączeni w życie Boże, to ciągle stoi przed nami wyzwanie, aby sposobem życia dorastać do tego, co otrzymaliśmy. Kto traktuje życie jako swoją własność, ten pozostaje obwarowaną twierdzą: bezpieczną, ale samotną. Tylko darowanie swojego życia, na wzór Jezusa, wprowadza człowieka w życie Trójcy. Pozwala doświadczać, że dając otrzymuje się jeszcze więcej. Tak zostaje przezwyciężona samotność, i lęk przed nią, a w sercu rodzi się Boża otwartość.

  Bóg zrobił wszystko co mógł. On pierwszy otworzył przed tobą perspektywę życia w wiecznej wspólnocie z Nim.  Teraz czas na twoją odpowiedź. Warunek jest jeden: zapomnieć o sobie i oddać się w Jego ręce, tak jak On oddaje się w twoje ręce, choćby podczas Eucharystii.

  Posted by ks. Sławek @ 16:19

2 komentarze to Uroczystość Trójcy Świętej: Przezwyciężyć samotność

 • Myślę, że trzeba potrafić tak samo darować się innym ludziom, tu, na ziemi, oddać się im, by być szczęśliwym, nie żyć w strachu…

 • Życzę nam odwagi w oddawaniu się JEMU i radości połączonej ze spokojem serca wypływającej z tego oddania!