Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Choć potocznie na celebrowaną jutro uroczystość mówimy Boże Ciało, to jednak w tym roku Liturgia akcent kładzie na Krew Jezusa. Wszystkie czytania kierują naszą uwagę w tym kierunku, czego szczytem są słowa Jezusa:

  Jezus wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał uczniom, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. (Mk 14,22-23)

  Pierwsze czytanie rysuje przed nami zawarcie przymierza pod Synajem. W przymierzu tym Bóg obiecał doprowadzić lud do ziemi obiecanej, a lud zobowiązał się przestrzegać słowa Pana. Znakiem tego przymierza i wzajemnej przynależności była krew zwierząt, którą Mojżesz pokropił ołtarz i lud. Historia szybko jednak pokazała, że Izrael nie wywiązywał się z tego, do czego się zobowiązał: był ludem niewiernym, niesłuchającym, chodzącym swoimi drogami.

  Przynależność Izraela do Boga była często zewnętrzna: składano ofiary, wykonywano ryty, ale serce ludu było daleko od tego wszystkiego. Miejsce miłości, zaufania i relacji z Bogiem zajął rytualizm i obłuda. Choć składano nieskazitelne i najdorodniejsze zwierzęta, było to zawsze coś zewnętrznego. Można by powiedzieć, że dawano tak, aby dać i nie stracić równocześnie. Tymczasem Bóg nie pragnął samych ofiar, ale tego co ofiara miała wyrażać: pragnął człowieka i Jego miłości. To dlatego postanowił ustanowić Nowe Przymierze.

  To Nowe Przymierze spełniło się we Krwi Jezusa. On nie tylko dał Bogu „coś” ze swojego dobytku, ale oddał Mu swoje życie. Jezus złożył ofiarę miłości z samego siebie oddając się w ręce Ojca. To oddanie siebie jest jedynym sposobem aby wejść do Nowej Ziemi Obiecanej. Tą ziemią obiecaną jest bowiem sam Bóg i Jego miłujące ramiona. To Jezus pozwolił, aby przelała się Jego Krew, powierzył się całkowicie Ojcu i w ten sposób zmartwychwstając wszedł do prawdziwiej Ziemi Obiecanej.

  On zostawiając nam Swoje Ciało i Swoją Krew zaprasza nas do tej samej relacji. On sam pierwszy oddał się w nasze ręce, aby karmiąc nas Ciałem i pojąc Krwią wprowadzić nas w tą samą relację oddania siebie Bogu. Ile razy spożywamy Ciało i pijemy Krew potwierdzamy to Nowe Przymierze z Bogiem zgadzając się na to, że On będzie moim Bogiem, a ja będę Jego.

  Warto sobie jednak uświadomić, że to co celebrujemy podczas Eucharystii, to Przymierze, którego znak spożywamy obowiązuje nie tylko w kościele, ale przede wszystkim w życiu. To w naszej codzienności sprawdza się, czy nasza przynależność jest autentyczna, czy na prawdę dokonuje się w nas ta „transfuzja” życia Bożego,  czy ciągle bliżej nam do logiki Prawa: wykonać ryt, a potem żyć według swojego pomysłu.

  Posted by ks. Sławek @ 17:50

1 Comment to Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej: Znak przymierza