Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Raz na trzy lata, kiedy w ciągu roku czytana jest Ewangelia wg św. Marka, przez kilka wakacyjnych niedziel Liturgia przerywa markową narrację.  Czyni to, aby poprzez lekturę Ewangelii wg św. Jana wprowadzić nas w tajemnicę Eucharystii. Właśnie w najbliższą niedzielę usłyszmy pierwszy fragment Ewangelii św. Jana, a w nim pewną prowokację Jezusa:

  Kiedy więc Jezus podniósł oczy i ujrzał, że liczne tłumy schodzą się do Niego, rzekł do Filipa: „Skąd kupimy chleba, aby oni się posilili?” A mówił to wystawiając go na próbę. Wiedział bowiem, co miał czynić. Odpowiedział Mu Filip: „Za dwieście denarów nie wystarczy chleba, aby każdy z nich mógł choć trochę otrzymać”.(J 6,5-7)

  Tłum, który zgromadził się wokół Jezusa był tłumem szujakącym, był tłumem – jak słyszeliśmy w ostatniej niedzieli – nie mającym pasterza, zagubionym i pragnącym. Był to tłum, wobec którego Jezus litował się. Po tym jednak jak Jezus ich nauczał (zob. poprzednia niedziela), pragnie ich także nakarmić, pragnie podtrzymać, umocnić ich życie, bo właśnie taka jest między innymi funkcja pokarmu.

  Zanim jednak sam dokona cudu rozmnożenia chleba, zwraca się z prowokującym pytaniem do Filipa. Pyta go o to, skąd wziąć chleba, a św. Jan tłumaczy, że chciał wystawić w ten sposób Filipa na próbę. Pytanie Jezusa dotyka samego sedna problemu. To pytanie o źródło. Skąd weźmiemy chleba? Skąd możemy wziąć to, co zaspokoi głód tych ludzi? Gdzie szukać tego, co zaspokoi ich potrzebę życia?

  Ta prowokacja, której dokonuje Jezus jest potrzebna przede wszystkim uczniom. To oni bowiem muszą zmierzyć się z własną niewystarczalnością, o której zaświadcza Filip w swojej odpowiedzi. Jego myśl bowiem zwraca się szybko – jak myśl ludzi współczesnych – do pieniądza. Filip mówi: Za dwieście denarów nie wystarszy chleba. Mówi: nie stać nas, nie mamy pieniędzy, tak jakby pieniądz miał być rozwiązaniem problemu człowieka.

  Właśnie to doświadczenie niedostatku jasno wyrażone przez Filipa była cenna dla uczniów. Rozbiła bowiem ich iluzję o tym, że sami mogą zaradzić sytuacji. Ta prawda o ich niewystarczalności, do której musieli się przyznać, pozwoliła im pełniej zobaczyć cud Jezusa. On bierze tą odrobinę którą posiadamy i jest gotów przemienić w pokarm życia. Życie bowiem nie zależy od ilości denarów, które posiadają uczniowie, ale od dziękczynienia i mocy Jezusa.

  Warto przypominać sobie to prowokujące pytanie Jezusa, kiedy życie stawia przed nami sytuacje przerstające nasze możliwości. Właśnie wtedy bowiem Jezus pyta nas: co teraz zrobisz? Skąd weźmiesz moc, aby rozwiązać tą czy inną sprawę? Jak my odpowiadamy? Szukamy naszych denarów czy jestesmy gotowi powierzyć się Jezusowi i w Nim szukać pomocy?

  Posted by ks. Sławek @ 13:32

Comments are closed.