Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Cóż mógł uczynić Bóg, aby przywrócić mężczyznom ich męskość? Nie wystarczyło postawić im wymagań, nie wystarczyło powiedzieć im: odwagi, nie uciekaj, nie chowaj się. Kiedy Adam usłyszał głos Boga, ukrył się i tak samo ukrywają się dzisiaj mężczyźni. O tym pisałem tydzień temu. Dlatego Bóg postanowił coś niesamowitego. Sam stał się mężczyzną w Jezusie. Przez Jego życie pokazał nową drogę do pełni męskości. Chciałbym zwrócić tutaj uwagę na jedno ważne wydarzenie z życia Jezusa: jego postawę w Ogrójcu. Tą męskość, którą Adam stracił w ogrodzie chowając się i uciekając, Jezus właśnie w ogrodzie odzyskał na nowo. Tam modlił się:

  Ojcze, dla Ciebie wszystko jest możliwe, zabierz ode Mnie ten kielich. Lecz nie to co ja chcę, ale to, co Ty niech się stanie (Mk 14,36)

  Ta modlitwa, ta postawa Jezusa jest całkowitą odwrotnością tego, co uczynił Adam w raju. Tam, pierwszy mężczyzna zawiódł, zachował się jak chłopczyk: nie tylko sprzeniewierzył się zadaniu postawionemu przez Boga, ale potem ukrył się ratując własną skórę. W ten sposób przegrał własną męskość, okazał się tchórzem.

  Tymczasem w innym ogrodzie, w Ogrójcu, Jezus stając wobec wyzwania najcięższego, wobec krzyża i śmierci zachował wierność aż do końca. Pokonał w sobie lęk o siebie. Pokonał w sobie całe to dziedzictwo Adama i zgodził się podjąć wyzwanie, które po ludzku przerastało Go. On sam zgodził się wybrać Boga, wybrać wartość największą za cenę własnego życia.

  Właśnie wówczas, nie uciekając od krzyża, nie tylko przyjął go jako zło konieczne narzekając i litując się nad sobą, ale dobrowolnie się na niego zgodził. Wiedział, że to jest Jego decyzja, Jego wybór i Jego droga. To dlatego nie chciał żeby niewiasty płakały nad nim. Prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje litości kobiet i ich zawodzenia. Prawdziwy mężczyzna ma moc. Ma moc – jak mówił Jezus – oddać swoje życie i ma moc na nowo je odzyskać (J10,28).

  Właśnie przez tą swoją decyzję, przez zgodę na swój krzyż i zmartwychwstanie wszedł w nową jakość życia, otworzył przed mężczyznami nowe horyzonty życia. Kto łączy swoje życie z Jezusem może od Niego otrzymać tego Ducha męstwa, który nie opiera się przed krzyżem, który nie daje się zwyciężyć lękowi. Nie znaczy to oczywiście, że nie czuje lęku. Jednak ten lęk nie wpływa na jego decyzję, bo kto ma Ducha Jezusa Chrystusa ma moc przejść ponad lękiem, ponad tym, co tylko chłopięce w mężczyźnie. Kto ma Ducha Pana, ten otrzymuje nową jakoś męskości: tchórzliwe dziedzictwo Adama przemienia się w nim na wierne aż do końca dziedzictwo Chrystusa.

  To jest oferta chrześcijaństwa dla mężczyzn!  To nie Chrystus potrzebuje naszego zaangażowania. To On litując się nad nami, współczując nam, pochylając się nad nami ze współczuciem chce nas prowadzić ku pełni, ku temu co przerasta dziedzictwo Adama, ale daje prawdziwe życie. Ten jednak, kto chce zostać wiecznie chłopczykiem, kto lubi narzekać i dusić się w swoim małym gniazdku zawsze znajdzie wymówkę, aby nie podjąć tego wyzwania. Tylko czy ktoś taki zasługuje jeszcze na to, aby mówić o sobie mężczyzna?

  Posted by ks. Sławek @ 22:39

Comments are closed.