Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli po raz kolejny prowokuje nas do szukania odpowiedzi na pytanie o to, czym jest Eucharystia. Kluczowym słowem, które pozwala nam znajdować odpowiedź są te o ciele wydanym. Jezus mówi:

  Ja jestem chlebem żywym który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie zył na wieki. Chlebem, który ja dam jest moje ciało za życie świata. (J 6,51)

  Chleb, który daje Jezus jest całkowicie inny niż jakikolwiek pokarm i wprowadza w całkowicie inną logikę życia. Głównym celem, pokarmów, które przyjmujemy jest zdobywanie energii. Człowiek zdobywając ją staje się mocniejszy. Dzięki temu może walczyć o swoje racje, objawiać swoją moc, szczeglnie wobec słabszych. Jest to logika zdobywania i utwierdzania siebie w swoim ja. Owocem tego jest brak jedności, bo między ludźmi walczącymi o to kto jest wazniejszy, silniejsz, na jedność nie ma miejsca.

  Tymczasem Jezus mowi, że chleb, który On daje to ciało wydane. Jezus jako jedyny przeciwstawił się tej logice świata. Tylko On miał moc, aby nie zdobywać dla siebie chwały. Jako jedyny miał moc wydania swojego życia, czyli kochania aż do końca. Własnie taki pokarm proponuje teraz człowiekowi. Ciało Jezusa, to Chleb, który daje moc tracenia swojego życia, rezygnacji ze swoich racji. To pokarm, który daje moc do ofiarnej miłości.

  Świat pełen logiki konsumpcyjnej nie jest w stanie zrozumieć tej logiki eucharystycznej. Jednak ci, którzy świadomie przyjmując ten Pokarm wchodzą w logikę życia wydawanego, będą mogli doświadczać prawdziwego życia. Życia w jedności i miłości, życia bez lęku, że człowiekowi będzie czegokolwiek brakować.

  Posted by ks. Sławek @ 14:03

Comments are closed.