Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Najbliższa niedziela będzei już trzecią z kolei, w której Jezus przybliżać nam będzie tajemnicę Eucharystii. Tym razem spróbujmy zatrzymać się nad słowami, które zdają się być w centrum przesłania niedzielnej liturgii słowa:

  Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i poje moją Krew ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. (J 6,53-54)

  W słowach tych Jezus stawia pewien warunek konieczny do życia. Tym warunkiem jest spożywanie Jego Ciała. Kto nie będzie Go spożywał nie będzie miał życia w sobie. Widać więc, żekomunia, jedność z Jezusem to nie jest sprawa drugożędna w życiu. Wręcz przeciwnie, to sprawa życia bądź śmierci.

  Człowiek sam z siebie bowiem nie posiada życia, sam z siebie nie jest wieczny, nie jest Bogiem. Od momentu, kiedy pierwsi rodzice wyparli się daru życia w raju, człowiek próbuje szukać życia na własną rękę. I choć pozornie wydaje się, że te próby są udane, to jednak wcześniej czy później w życiu każdego z nas objawi się prawda o naszej śmiertelności. Choć człowiek może dbać o życie, może je pielęgnować, nie zmienia to faktu, że sami z siebie nie mamy życia w sobie, ono ulatuje.

  Dlatego Jezus zastawia przed nami ucztę swojego Ciała. To Ciało Boga żyjącego. On pragnie, abyśmy karmiąć się Nim mieli życie w sobie. Tylko On, który pokonał śmierć może udzielić nam swojego wiecznego życia. Wówczas nie tylko śmierć traci swoją moc, ale także każdy krzyż staje się możliwy do podjęcia. A to jest możliwe tylko dla tych, którzy są gotowi zasiąść do tej życiodajnej uczty.

  Posted by ks. Sławek @ 18:53

1 Comment to XX Niedziela zwykła: Życiodajna uczta

 • Podobną myśl dzisiaj rozwijałem w homilii. Jezus przestrzega, że kto nie spożywa Jego Ciała, po prostu nie żyje duchowo. Komunia św. to nie nagroda za dobre życie, ale pomoc do życia lepszego. Przejmujące są w tym kontekście słowa modlitwy kapłana przed przyjęciem Komunii św. w czasie Mszy św.: „niech przyjęcie Ciała i Krwi Twojej nie ściągnie na mnie wyroku potępienia, ale nich leczy moją duszę i ciało”. Jezus Eucharystyczny leczy także moje ciało!