Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • W poprzednim wpisie na temat męskości wskazałem na wydarzenie Chrystusa, na Jego zwycięstwo nad lękiem, które otworzylo nową drogę dla spełnienia się mężczyzn w ich męskości. Dziś, na zakończenie chcę pokazać św. Pawła, jak wzór mężczyzny, który przyjął orędzie Chrystusa. On sam wyznaje w ten sposób:

  Zewsząd znosimy cierpienia, lecz nie poddajemy się zwątpieniu; żyjemy w niedostatku, lecz nie rozpaczamy; znosimy prześladowania, lecz nie czujemy się osamotnieni, obalają nas na ziemię, lecz nie giniemy. Nosimy nieustannie w ciele naszym konanie Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym ciele (2 Kor 4,8-10)

  Prawdziwy duch męstwa, który jest cechą dojrzałego mężczyzny nie objawia się wówczas, kiedy wszystko idzie po myśli człowieka. Wówczas wszystko jest proste. Prawdziwe męstwo wychodzi na jaw wówczas, kiedy w życiu pojawiają się problemy, kiedy sprawy się komplikują i trzeba stawić im czoła. Wyznanie Pawła, które przytoczyłem wyżej pada właśnie w takiej sytuacji.

  Paweł pisze o swoich trudach podjętej misji. Pisze o tym, że właśnie w tej misji doświadcza cierpień, niedostatków, prześladowań wręcz umierania. Jednak to, co jest wielkie w Nim, to moc, z jaką to wszystko przyjmuje. W Jego wyznaniu nie ma mowy o jakimś zwątpieniu, narzekaniu, litowaniu się nad sobą. Wręcz przeciwnie! On pokazuje w jaki sposób po męsku przyjąć te trudy.

  Paweł przeżywał trudne chwile swego życia bez zwątpienia i bez rozpaczy. Nie była to jednak jakaś brawura czy lekceważenie życia. Nie. Cała moc Apostoła do przeżywania ciężkich doświadczeń, całe Jego męstwo brało się z poznania tajemnicy Jezusa Chrystusa. On w swoich cierpieniach rozpoznawał cierpienia Chrystusa i stąd miał pewność, że ich kresem nie jest koniec, ale życie.

  Paweł Apostoł staje więc przed nami, drodzy mężczyźni, jako konkretna realizacja męskości, która swą moc czerpie z tajemnicy Jezusa Chrystusa. On staje przed nami jako mężczyzna żyjący pełnią życia, akceptujący wszystko: radości i smutki, chwile uniesień i ciężkich doświadczeń. Staje przed nami jako męzczyzna spełniony. To jest życie  do którego my możemy tylko doratać. To jest wizja męskości, którą roztacza przed nami Ewangelia! To jest nasze powołanie! Masz odwagę je podjąć?

  Posted by ks. Sławek @ 23:57

Comments are closed.