Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Ojcostwo to tajemnica. Nie jest naszym wymysłem, ani naszym dziełem. Jest tajemnicą, którą od Ciebie możemy otrzymać. Bo przecież Ty, Boże, jesteś Ojcem. Ojcostwo, to twój sposób istnienia. W ojcowski sposób stworzyłeś świat i swojego syna – Adama. Stworzyłeś go na swój obraz. Wiec Adam, a za nim każdy mężczyzna został stworzony, aby być ojcem. Ojcem, na obraz twój i twoje podobieństwo.

  Twoje ojcostwo to radość stwarzania. Wszystko stworzyłeś, Miłośniku życia. Stworzyłeś by było, by żyło. Twoje stwórcze dzieło nie było kalkulacją zysków. Nie opłacalność Tobą kierowała, ale miłość i radość dawania. Radość dzielenia się swoim życiem, swoim istnieniem to cecha twojej ojcowskiej natury. Stwarzając i dzieląc się sobą, tracąc wręcz siebie, stawałeś się jeszcze bardziej sobą: Ojcem dającym życie swemu stworzeniu. Paradoks Boskiego życia.

  Twoje ojcostwo sięga jednak dalej. Nie jest ono aktem jednorazowym, wyizolowanym, krótką chwilą, kaprysem czy przypadkiem. Ojcostwo, to twoja natura, twój sposób istnienia. Dopełniłeś więc swoją radość stwarzania wierną obecnością. Ta wierna obecność trwa w czasie, bo w czasie żyjemy, dorastamy i dojrzewamy. My potrzebujemy czasu, a Ty, obecny jesteś z nami.

  To w czasie, kiedy my dorastamy możesz okazać swoją troskę. To w czasie możesz pokazać swoją cierpliwość. Prawdziwe oblicze Ojca, który najlepiej wie, że rozwój potrzebuje czasu. A jego nie da się skrócić, przyspieszyć ani oszukać. Dlatego trwasz przy nas w wiernej obecnosci. Widząc nasze pomyłki i błędy, może dziecinną upartość i głupotę. Trwasz wiernie Ojcze przy swoim stworzeniu.

  Trwanie to nie jest jednak tylko zadaniem i podjętym trudem ojcostwa. Ma ono także drugą stronę. To właśnie trwanie w wiernej obecności pozwala Ci także zdumiewać się wzrostem, czerpać radość widząc jak twoje dzieci dojrzewają, dorastają do swojej pełni. Radość i zdumienie nad cudem rozwoju życia. Bo przecież choć w tobie życie ma początek, i Ty otaczasz je troską, to przecież ofiarowałeś je nam jako dar, nie roszcząc sobie prawa własności.

  Ojcostwo, boska natura mężczyzny. W nim i z niego możemy czerpać radość dawania. W nim i z niego, trwając w wiernej obecności możemy zdumiewać się darem wzrostu. W ojcostwie, które jest zapominaniem o sobie, a życiem dla innych możemy odnaleźć prawdziwą męskość. Możemy odnaleźć siebie.

  Dziękuję Ci, Ojcze, za chwile, za te przebłyski, w których mogłem smakować twojego ojcostwa.

  Posted by ks. Sławek @ 23:02

1 Comment to Medytacja o ojcostwie – I. Radość

 • Jeszcze ojcem nie jestem, ale widzę że to jest najpiękniejsze powołanie o które meżczyzna powinien walczyć!!!
  Naprawdę bardzo dobry tekst!