Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Kwiecień 2019
N P W Ś C P S
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • Uzdrowienie, którego świadkami będziemy w niedzielnej Liturgii jest pewnym obrazem misji Jezusa wobec każdego człowieka. Do Jezusa przyprowadzono człowieka głuchoniemego proszac, aby go uzdrowił. Św. Marek relacjonuje reakcję Jezusa:

  On wziął go na bok osobno od tłumu, włożył palce w jego uszy i śliną dotknął mu języka, a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: „Effatha”, to znaczy: „Otwórz się” (Mk 7,34)

  Brak słuchu i zdolności mowy są obrazem zamknięcia się człowieka w sobie samym. Nie słysząc nie może on przyjmować, a nie mówiąc nie może dzielić się sobą. Człowiek, o którym Bóg powiedział, że nie jest dobrze, aby był sam; człowiek, który od poczatku został stworzony do wspólnoty przez grzch pierworodny zniszczył relację z Bogiem i drugim człowiekiem. W ten sposób pozostał sam.

  Samotność i lęk przed nią są także dzisiaj powszechnym zjawiskiem. Jednak pomimo to, człowiek – niczym głuchoniemy – sam nie ma w sobie mocy, aby wyjść ze swojego zamknięcia i otworzyć się na drugiego człowieka. Przeszkadza mu w tym lęk o siebie. Demon wykorzystuje ten lęk kusząc, aby pozostać we własnym zamknięciu, strasząc, że otwierając się człowiek naraża się na zranienie. Przykładem mogą być słowa: Lepiej nic nie mów, bo cię wyśmieją, niezaakceptują.

  Jezus przyszedł na ziemię, do nas, zamkniętych w sobie ludzi, aby dokonać nowego otwarcia. On pierwszy jednak otworzył swoje ucho (będąc posłuszym Ojcu), swoje usta (głosząc Ewangelię). To doprowadziło do pełnego otwarcia, którego wyrazem są rozciągnięte na krzyżu i otwarte dla każdego ramiona. Właśnie ta otwartść na człowieka, każdego człowieka sprawiła, że zaczął żyć nowym, zmartwychwstałym życiem.

  Dziś, jak do głuchoniemego do każdego z nas mówi: „Otwórz się!”. W czasie Liturgii swoim słowiem pragnie dotykać naszych uczu, przez Komunię świętą pragnie dotykać naszego języka, aby dokonywać naszego otwarcia. Im głębiej wejdziemy w jedność z Nim, im bardziej doświadczymy Jego obecności, z tym większa mocą będziemy mogli przezwyciężyć lęk przed otwarciem się.

  Otwartość ta nie jest tylko jakimś dodatkiem do życia. Od początku stworzeni do wspólnoty, możemy się odnajdywać w relacji z drugim człowiekiem na tyle, na ile jesteśmy gotowi słuchać go i dzielić się z nim własnym życiem.  Dzięki otwartości stajemy się więc tym, kim naprawdę jesteśmy: wspólnotą, a nie grupą jednostek.

  Posted by ks. Sławek @ 18:30

2 komentarze to XXIII Niedziela zwykła: Otwórz się!

 • No Sławek zawsze coś świeżego wyjmiesz z Ewangelii. Shalom !

 • Dzięki Piotrek!
  Popatrz, że o tym otwarciu mówi też liturgia. Choćby V Modlitwa Eucharystyczna:
  Otwórz nasze oczy na potrzeby i cierpienia braci; (…)Niech Twój Kościół będzie żywym świadectwem prawdy i wolności, sprawiedliwości i pokoju, aby wszyscy ludzie otworzyli się na nadzieję nowego świata.”
  A więc to dzieło otwierania człowieka – na Boga i na drugiego człowieka – dokonuje się cały czas.