Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Druga niedziela adwentu w centrum liturgii Słowa stawia Jana Chrzciciela. On, który jest głosem wzywającym do nawrócenia przynosi także orędzie nadziei. Wzywając do przygotowania dróg dla Pana zapowiada owoc Jego przyjścia. Tłumaczenie, które jest czytane podczas Mszy nie oddaje tego przesłania, które zawiera grecki oryginał, a który możemy przetłumaczyć w ten sposób:

  Każda dolina będzie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte staną się prostymi,
  a wyboiste drogami gładkimi! I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.(Łk 3,6)

  Zbawienie, które zwiastuje Jan, będzie dostrzegalne, bardzo konkretne. Ujrzą go wszyscy ludzie. Nie będzie ono jednak efektem wysiłku człowieka, a jedynie jego otwartości na dzieło Boga, otwartości na Przychodzącego. Właśnie na to wskazuje pasywna forma cytowanego tekstu. Wypełnione doliny, zrównane pagórki, wyprostowane drogi, to wszystko będzie uczynione przez Boga! To On przychodzi, aby prostować to co my, po ludzku komplikujemy.

  To wszystko jest możliwe jednak tylko wówczas, jeśli damy Mu przystęp do naszego życia, jeśli damy Mu zgodę na to, by nas zbawiał i kształtował góry i doliny naszego życia według swojego planu. Właśnie do tego wzywa nas Jan Chrzciciel. Taki sens ma Jego wezwanie, aby przygotować drogi dla Pana. Jest to wezwanie do otwartości się na Tego, który przychodzi. Bez tej naszej zgody On niczego nie będzie mógł uczynić.

  Ta otwartość może przejawiać się w czasie, który jesteśmy gotowi przeznaczyć, aby słuchać Boga w Jego słowie, kosztem innych mniej istotnych rzeczy. Ale jest to także zgoda przyjmowania i akceptacji własnej codzienności. Kiedy bowiem po ludzku wydaje nam się, że coś krzyżuje nasze drogi, właśnie to może być paradoksalnie ten moment, w którym Bóg zaczyna je prostować. Potrzeba wówczas wiele odwagi i zaufania, aby zgodzić się na Jego plan prostowania tego, co jest krzywe, ale do czego przywykliśmy i po ludzku nie chcielibyśmy już zmieniać.

  Posted by ks. Sławek @ 18:19

1 Comment to II Niedziela Adwentu: Głos nadziei