Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Tuż po Bożym Narodzeniu, Liturgia zaparsza nas do zatrzymania się nad wizerunkiem Rodziny z Nazaretu. W niej począł się Syn Boży, ona jest też pewnym wzorem wszystkich rodzin chrześcijańskich. Chciałbym zwrócić uwage na jeden element życia rodzinnego, na który wskazuje Słowo. Jezus, którego odnaleźli rodzice mówi do nich:

  Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? Oni jednak nie rozumieli tego, co im powiedział. (Łk 2,49-50)

  Choć Jezus wrócił z rodzicami do domu i był im posłuszny, to jednak słowa te pokazują ważny rys życia rodzinnego. Rodzina chrześcijańska nie jest tylko wspólnotą, która pomaga sobie wzajemnie, daje poczucie bezpieczeństwa i konieczne do rozwoju warunki. W rodzinę chrześcijańską wspisany jest wymiar tajemnicy. Rodzina chrześcijańska przekracza tylko to, co widzialne.

  Rodzina chrześcijańska nieżyje sama dla siebie. Prawdziwie chrześcijańscy małżonkowie są w stanie odkrywać, że ich dzieci nie są tylko ich własnością. Są im powierzone przez Boga i to On jest tym, który planuje ich życie. Rodzicie są sługami, którzy pomagają dziecku odkrywać zamysł Boga i sami są gotowi akceptować go.

  Maryja i Józef nie rozumieli tego, co mówił Jezus, ale byli gotowi przyjać to, mieli świadomość, że ich życie, ich relacje, nie są tylko czymś, co sami zaplanowali. Ich życie było otwarte na tajmnicę, na przyjmowanie planu Boga, na odczytywanie go i godzenie się na niego. Żyli w otwartości i ze świadomością, że ostatecznie są widzialnymi sługami niewidzialnego Ojca, a nie panami, czy właścicielami Syna.

  Tylko taka otwartość, gotowość poddania życia rodzinnego tajemnicy Boga sprawia, że życie rodzinne nabiera całkiem nowego wymiaru. Wówczas celem życia rodzinnego nie jest już sam dobrobyt materialny, nie tylko dobre wychowanie dzieci, ale odkrycie zamysłu Boga wobec dzieci, które Bóg powierzył rodzicom i spełnianie go.

  Wówczas w rodzinie nie ma miejsca na nudę, zmęczenie, wypalenie, bo odkrywanie tajemnicy, zmaganie się o nią, nieraz z bólem serca i niezrozumieniem – jak Maryja – staje się treścią i sensem całej codzienności: nieustannie zaskakującej i wzywajacej do czegoś więcej.

  Posted by ks. Sławek @ 12:14

2 komentarze to Niedziela Świętej Rodziny – Wymiar tajemnicy

 • Ja już dawna żyję w przekonaniu, że dzieci, które otrzymujemy nie są naszą własnością, ale dostajemy je tylko na jakiś czas- na wychowanie. Dzięki temu łatwiej było mi się pogodzić z utratą ich…