Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Objawienie Pańskie, tradycyjnie zwane uroczystością Trzech Króli jest jakby dopełnieniem Bożego Narodzenia. Nowonarodzony, poprzez znak gwiazdy betlejemskiej objawia się światu. Mateusz relacjonuje, że wobec tego Bożego światła człowiek może zając podwójną postawę. Mędrcy ze wschodu w spotkaniu z Herodem mówią:

  „Ujrzeliśmy Jego gwiazdę na wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon. Skoro to usłyszał Herod przeraził się, a znim cała Jerozolima” (Mt 2,2)

  O mędrcach potem dopowie jeszcze Mateusz, że kiedy ujrzeli Dziecię uradowali się bardzo. Radość jest piewszą postawą wobec odkrycia prawdziwego i żywego Boga. Znalezienie Dziecięcia sporo kosztowało magów. Musieli bowiem wyruszyć w nieznane, zaufać jedynie znakowi gwiazdy, zdać się na niepewność i niewygody, zrezygnować ze swoich schematów myślenia. Ostatecznie jednak odkryli prawdziwą światłość swojego życia i rozradowali się.

  Całkiem inna jest postawa Heroda. On, urządzony w swoim świecie, swoich schematach życia i zabezpieczenia, na słowo o Dziecięciu przeraził się. Będąc blisko, o wiele bliżej Boga niż mędrcy, nie był gotów opuścić swojego pałacu, zrezygnować ze swojego dobrobytu i wygody. Wręcz przeciwnie – był gotów zabić Dziecię, aby pozbyć się zagrożenia i niepokoju.

  Lituriga zaprasza nas, abyśmy w tym dniu, kiedy Bóg objawia się także nam, spojrzeli w nasze serce. Czy jest w nim gotowość ryzyka, wędrówki wiary, zgody na to by Bóg nas prowadził? Czy raczej nasze serce przywiązane do dobrobytu i wygodnictwa przypomina serce Heroda reagująć lękiem na każde wezwanie, na każdą myśl o tym, że dla odnalezienia Boga trzeba porzucić swoje schematy i racje.

  Tylko postawa trzech króli, ludzi wiary, jest tą, która – fakt, prowadząc często przez ciemne noce – doprowadza światłości. To wówczas, ze spotkania z Nim, Bogiem żywym, rodzi się radość wiary.

  Posted by ks. Sławek @ 15:25

2 komentarze to Objawienie Pańskie – Radość i przerażenie

 • I jak co roku rodzi się pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co piszemy na drzwiach naszych domostw? Z tradycji się wywodzące K+M+B, jako odpowiedniki pierwszych liter imion trzech króli Kacpra, Melchiora i Baltazara, których tak naprawdę nie wiemy ilu było, którzy byli mędrcami ze wschodu, a nie królami i których imiona ktoś, kiedyś, gdzieś wymyślił. W większości przypadków taka interpretacja wyniesiona jest przez nas z domów. Z interpretacji teologicznej się wywodzące C+M+B, jako odpowiednik myśli św. Augustyna Christus Multorum Benefactor, czyli: Chrystus dla wielu jest dobroczyńcą lub jako starochrześcijańskie tłumaczenie, zbliżone do myśli św. Augustyna, złączone z treścią modlitw kolędowych, Christus Mansionem Benedicat, czyli Chrystus mieszkania błogosławi. Wybrać formę z tradycji naszych dziadów i pradziadów K+M+B i być wyśmianym przez niektórych, że poziom naszej wiedzy o znaczeniu napisu jest mniejszy niż u przedszkolaka, czy wybrać formę C+M+B i być wiernym zupełnie nowej, obcej naszym dziadom i pradziadom, interpretacji teologicznej? Chyba nie ma złotego środka. Tak samo, jak różna interpretacja przez niektórych księży równoznaczności sobotniej mszy z mszą niedzielną. W interpretacji niektórych księży obecność na sobotniej mszy bez ważnego powodu jest grzechem ciężkim. Bądź tu mądrym i pisz wiersze.

  • Co do interpretacji znaków, które kreślimy na drzwiach, nie jest konieczne stawianie w opozycji interpretacji, o których piszesz. Między jednym a drugim nie ma sprzeczności, może warto widzieć jedno jako dopełnienie drugiego, pewne ubogacenie.
   Co do Eucharystii sobotniej poszedłbym w nieco innym kierunku.
   W Eucharystii trzeba odkryć Dar miłości, Źródło życia, żywego Boga. Wówczas zmienia się perspektywa – pytanie o grzech obecności czy nieobecności przestaje być istotne. Ważniejsze staje się pytanie – co zrobić, aby zaczerpnąć więcej z tego boskiego życia?