Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Niedziela chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny okres Bożego Narodzenia.Wydarzenie chrztu Jezusa jest także początkiem Jego ziemskiej misji i w jakiś sposób rysujw jej kształt. Św. Łukasz relacjonuje to wydarzenie w ten sposób:

  Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a nieba odezwał się głos: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie.(Łk 3,21-22)

  Ta misja Jezusa, o której mówi Łukasz ma dwa wymiary. Pierwszy z nich polega na całkowitym utożsamieniu się z człowiekiem. Ewangelista mówi, że kiedy cały lud przystępował do chrztu, także Jezus przyjął chrzest. On sam nie zrobił żadnej różnicy między grzesznymi ludźmi a sobą, aby pokazać swoją wyjątkowość. Św. Paweł napisze, że Jezus nie skorzystał ze sposobności aby na równi być z Bogiem (por Flp 2,5-11). Wręcz przeciwnie, postawił się na równi z człowiekiem rezygnując z przywilejów Boga.

  Jego misja jednak nie kończy się tylko w tym, aby wejść między ludzi, aby dzielić człowieczy los i trwać z człowiekiem w jego zagubieniu. Łukasz wspomina także o drugim biegunie misji Jezusa: On przyjmując chrzest modlił się. Modlitwa ta wskazuje na nieustannie zjednoczenie Chrystusa z Ojcem. To w czasie tej modlitwy otworzyło się niebo, zstąpił na Jezusa Duch Święty i Ojciec nazwał Go umiłowanym Synem.

  Jezus wchodząc w grzeszny świat, który zamknął się na niebo, jakby od środka, przez swoją modlitwę, swoje zjednoczenie z Ojcem sprawił, że niebo na nowo zostało otwarte dla człowieka. W ten sposób połączył rozdzielone przez grzech światy. On stał się pomostem między Bogiem a człowiekiem, Pośrednikiem, Drogą. Tylko w zjednoczeniu z Nim, poprzez modlitwę każdy człowiek może doświadczyć tego samego otwierającego się nieba.

  Cała misja Jezusa, cały rok liturgiczny, służy temu, aby człowiek przyjął i przeżył w swoim życiu to samo doświadczenie. Aby odkrył Boga w swojej bliskości, odkrywając Go nie lękał jednoczyć się z Nim, a w konsekwencji ujrzał otwierające się niebo. Dar Ducha Świętego i słowa Tyś jest mój(a) umiłowany(a) nie są zarezerwowane dla wybranych. Mogą stać się udziałem każdego, kto przyjmie Jezusa i otworzy się na Jego misję wobec człowieka.

  Posted by ks. Sławek @ 15:59

Comments are closed.