Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W napiętym czasie sesji, między kolejnymi egzaminami dziś chciałbym podzielić się krótką refleksją na temat świętowania. Może nawet więcej, chciałbym sprowokować do zastanowienia się nad sensem świętowania. Świętowanie jest przecież jednym z pragnień człowieka, i każdy szuka okazji do świętowania. Odpowiedź jednak na pytanie co znaczy świętować nie jest już taka prosta.

  Dziś często świętowanie utożsamia się z czasem wolnym. Fakt, czas wolny jest konieczny, aby świętować. Jest on jednak tylko pewną częścią tego wydarzenia, które możemy nazwać świętem. Świętowanie jest czymś więcej niż tylko czasem wolnym, pewną przerwą w codziennych obowiązkach: w pracy czy w nauce. Świętowanie nie jest tylko pewnym zatrzymaniem się, którego celem byłaby regeneracja organizmu i odzyskanie sił do dalszej pracy. Takie rozumienie świętowania, jako pewnego czasu wolnego, rodzi pewne niebezpieczeństwo.

  Niebezpieczeństwo to polega na tym, że człowiek zostaje sprowadzony do kogoś, kto musi pracować, uczyć się... po prostu działać. Życie zostaje sprowadzone do wymiaru użytecznego. Świętowanie rozumiane jako czas wolny ma sens ze względu na ludzką aktywność. Człowiek odpoczywa, aby móc lepiej pracować. W takim razie praca czy nauka staje się centrum życia, której wszystko jest podporządkowane. Idąc dalej, człowiek staje się niewolnikiem własnej aktywności.

  Niebezpieczeństwo to sięga dalej. Dla człowieka, który w centrum swojego życia postawił pracę i jej podporządkował świętowanie, czas bez pracy staje się czasem pustym. To czas, w którym przecież można by coś zrobić (coś zarobić). Czas świętowania rozumiany jako czas wolny staje się czasem trudnym do zniesienia, czasem, czasem egzystencjalnej pustki i poczucia bezsensu czy nudy. Zamiast więc cieszyć się i prawdziwie świętować, człowiek musi szukać sposobu, aby tą pustkę wypełnić, a nudę zabić. W konsekwencji, upragnione świętowanie, zamiast ożywiać człowieka, dawać mu nową energię, męczy go i staje się ciężarem życia.

  Świętowanie jest więc czymś więcej, niż tylko czasem wolnym, czasem oderwania się od codziennych trudów. Czym ono jest, spróbuję odpowiedzieć w kolejnych wpisach. Tymczasem zapraszam do własnych refleksji nas świętowaniem.

  Posted by ks. Sławek @ 18:51

Comments are closed.