Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Traktowanie święta jedynie jako czasu wolnego od pracy jest pewną pułapką. Pisałem o tym w ubiegłym tygodniu. Dziś w kilku zdaniach chcę napisać czym w takim razie jest święto. Spróbuję nieco opisać święto w ogólności, aby za tydzień na tym tle pokazać wyjątkowość świętowania chrześcijańskiego.

  Tak jak samo powiedzenie sobie „będę się cieszył” nie sprawia, że w sercu pojawia się radość, tak samo samo stwierdzenie „dzisiaj świętuję” nie sprawi, że człowiek wejdzie w autentyczne świętowanie. Pierwsza ważna rzecz, kiedy mówimy o świętowaniu to fakt, że człowiek sam nie może stworzyć sobie święta. Motyw świętowania musi mu zostać nadany. Prawdziwe świętowanie musi człowieka odsyłać do świata innego, niż ten powszedni.

  Motyw świętowania musi przyjść z zewnątrz: urodziny, śmierć, różne rocznice sprawiają, że czas codziennej aktywności zostaje jakby rozdarty, w życie wdziera się świat większy, który odsłania głębszy sens życia. Człowiek zaczyna wówczas doświadczać, że jest kimś większym, niż tylko pracownikiem, który potrzebuje czasu odpoczynku na zregenerowanie sił. Właśnie te wydarzenia niezależnie od człowieka pozwalają mu odkryć, że życie nie zależy tylko od niego. Jest ono czymś więcej…

  To prowadzi dalej. Pierwszą i podstawową formą życia ludzkiego nie jest ani praca, ani nauka. Skoro życie jest czymś więcej, skoro nie zależy w całości od człowieka, ale jest darem, to święto niesie w sobie radość z bycia obdarowanym. Właśnie to odkrycie wprowadza człowieka w prawdziwe świętowanie: jestem obdarowany życiem, mogę świętować, cieszyć się z innymi, bawić się, podziwiać sztukę, spacerować, bo otrzymałem dar życia.

  Fakt, człowiek po czasie świętowania musi wrócić do pracy. Ale spojrzenie jest już inne: nie świętuje się dlatego, aby lepiej pracować. To nie praca już stoi w centrum. Świętując człowiek ma szansę odkryć to kim jest i po co żyje. Człowiek otrzymał dar życia, a praca staje się nie celem, ale jednym ze sposobów realizacji tego daru.

  Posted by ks. Sławek @ 19:43

Comments are closed.