Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Prawdziwe świętowanie ma moc odmienić życie człowieka. Tydzień temu pisałem, że w świętowaniu nie chodzi tylko o czas wolny, ale o doświadczenie darmowości życia. To właśnie odkrycie tego, że jest się obdarowanym, że na życie nie trzeba zasługiwać, pozwala odkryć nowy sens zarówno świętowania jak i czasu codziennej aktywności w pracy czy w szkole.

  Właśnie z tym przesłaniem wdziera się w codzienne człowieka Jezus Chrystus. On obwieszcza tą jedną, jedyną prawdę o ludzkim życiu: ono jest darem. Życie nie zależy tylko od nas samych, ale nie znaczy to, że człowiek jest skazany na ślepy los. Wręcz przeciwnie – tam, gdzie człowiek rozbija się o własną niemoc, tam zaczyna działać Ojciec – dawca życia. Właśnie w tej największej niemocy Jezusa – wobec krzyża i śmierci, sam Ojciec objawił tą swoją troskę darując Mu nowe życie.

  Od tego czasu chrześcijanie, którzy są zrodzeni z tej tajemnicy życia i śmierci świętują nie co innego, jak właśnie to wydarzenie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wspominając Jego śmierć i zmartwychwstanie chrześcijanie ożywiają swoją nadzieję: skoro On umarł i zmartwychwstał, to my także zmartwychwstaniemy! Święto chrześcijańskie jest więc przede wszystkim źródłem nadziei dla współczesnego człowieka.

  W świecie zamkniętym w ziemskim horyzoncie, w świecie zniewolonym koniecznością sukcesu, zdobywania i walki o własne życie, Jezus wchodzi z całą nowością swojego przesłania. To ono pozwala przeżyć całkowicie nową jakość świętowania. Święto, które wyzwala, które nadaje sens, które rzuca światło na całość ludzkiego życia.

  W świetle tego wszystkiego widać, że tak naprawdę człowiek potrzebuje czegoś więcej niż tylko czasu wolnego. Człowiek potrzebuje prawdziwego świętowania, które będzie dla niego źródłem nowości i energii zdolnej przemieniać jego szarą codzienność. Człowiek potrzebuje Eucharystii, która jest centrum świętowania. W niej bowiem Chrystus Zmartwychwstały odnawia naszą pamięć o tym, że jesteśmy zrodzeni z tajemnicy Jego życia i Jego śmierci. W niej przypomina nam, że nasze życie nie kończy się na tej ziemi, ale swoje spełnienie ma w Zmartwychwstaniu.

  Fakt, potrzeba zaangażowania, aby odkryć czym jest prawdziwe świętowanie, potrzeba chwili zatrzymania się, refleksji, konkretnych postaw. Ostatecznie jednak, kto przełamie tą mentalność wolnego czasu i odnajdzie źródło prawdziwego świętowania zasmakuje innego rodzaju życia.

  Posted by ks. Sławek @ 18:53

Comments are closed.